Mieszkańcy amerykańskiego miasteczka Ocean Springs w stanie Mississippi nie mogli zrozumieć, jakie niesamowite zwierzę błąka się blisko lokalnego sklepu zoologicznego. Zwierzę miało dziwny i zaniedbany wygląd z powodu rzadkiej, splątanej sierści. Zwierzę nie pozwalało nikomu zbliżyć się do siebie, chowając się w odpowiednim momencie.

Był wyraźnie chory, więc okoliczni mieszkańcy zwrócili się o pomoc do pogotowia ratunkowego. Specjaliści z Wild At Heart Rescue i wolontariusze od ponad miesiąca próbowali złapać dziwną bestię. Wyczuwał obecność obcych i unikał pułapki. Ratownicy przy pomocy kamer monitorujących przez długi czas próbowali wyśledzić jego położenie.

Zrozumieli, że im szybciej zwierzę trafi do kliniki, tym większe ma szanse na przeżycie. Ostatecznie wybrano miejsce zasadzki, a pracownicy Wild At Heart Rescue Judy Rowe i Robin Seals przeprowadzili udaną operację.

foto: lemurov.net

Gdy ratownicy zdołali zbadać złapane w sieć zwierzę, ustalili, że był to szop pracz, a przyczyną dziwnego wyglądu była zaniedbana choroba skóry, świerzb. Jego patogeny - roztoczowate kleszcze, pasożytują na zwierzętach, ale są również przenoszone na ludzi. Według ekspertów przebieg choroby komplikuje silny świąd, trudno go uspokoić nawet za pomocą specjalnych leków.

Jak się okazało, zwierzę bez pomocy medycznej pezżyłoby kilka dni. Według standardów zwykłych klinik weterynaryjnych było już za późno, aby go uratować, jedynym wyjściem na 99% byłoby uśpienie go.

foto: lemurov.net

Ale wolontariuse byli gotowi walczyć o życie ocalonego. Dziecko otrzymało imię Hobo i drugą szansę na życie. Leczenie było długie i trudne. Silny ból i swędzenie złagodziły ciepłe kąpiele z koncentratem mydlanym i miejscowe opracowanie ran. Przez kilka tygodni wolontariusze i lekarze opiekowali się zwierzęciem przez całą dobę. A kiedy szop, wyraźnie rozweselony, zaczął zarastać nowym futrem, stało się jasne, że choroba ustąpiła.

W centrum Hobo ma osobne mieszkanie z wolierą, dwoma basenami i przestronnym miejscem na spacer. Po całkowitym wyzdrowieniu zostanie zypuszczony. W międzyczasie zwierzę potrzebuje codziennego leczenia gojących się ran i opieki naprawdę troskliwych ludzi.

Główne zdjęcie: lemurov.net