W 2017 roku nowojorska firma architektoniczna Clouds Architecture Office podzieliła się planami najbardziej niesamowitego projektu architektonicznego: drapacza chmur, który dosłownie będzie zwisał z nieba, zbudowany na asteroidzie wiszącym na orbicie. Oznacza to, że jego pierwsze piętro będzie w kosmosie, a dach będzie na Ziemi.

foto: google

foto: google

foto: google

Budynek będzie nosił nazwę Analemma Tower, a architekci proponują jego budowę nad Dubajem, gdzie nieruchomości są 15 razy tańsze niż w Nowym Jorku. Już zmontowane moduły zostaną podniesione z Ziemi, przymocowane do rozkładanej podstawy wieży, która zostanie przymocowana kablami do asteroidy. „Ponieważ nowa typologia wieży jest dosłownie zawieszona w powietrzu, można ją zmontować w dowolnym miejscu, a następnie przetransportować w wyznaczone miejsce” – mówią architekci. Kontrola asteroida nie jest już fantazją, powiedzieli, a NASA zaplanowała już misję kontroli asteroidów w 2012 roku.

foto: google

Sama Analemma Tower będzie podążać trajektorią przypominającą ósemkę, która codziennie będzie przechodzić między biegunem południowym i północnym. W najniższym i najwolniejszym punkcie orbity budynek przeleci nad Manhattanem. Misja tej dziwnej wieży jest opisywana przez architektów jako wyraz myśli projektowej na poziomie planetarnym, a sama Analemma Tower stanie się „przykładem budynku mieszanego typu, który ucieleśnia planetarne strategie projektowe, a ponadto stanie się najwyższym budynkiem w historii zbudowany przez człowieka”.

foto: google

Wieża będzie zasilana panelami słonecznymi umieszczonymi w kosmosie u podstawy Analemma Tower, będzie gromadzić wodę z chmur i po deszczu.

Wieża podzielona jest zgodnie z planem na sekcje, każda przeznaczona na inny rodzaj działalności. Centra biznesowe będą znajdować się na najniższych kondygnacjach, bloki mieszkalne pośrodku, a obiekty sakralne i pogrzebowe na samej górze. Wielkość i kształt okien będzie się różnić w zależności od wysokości wieży, atmosfery i temperatury.

Analemma Tower to najnowszy projekt Clouds Architecture Office, który bada możliwości eksploracji kosmosu.

foto: google

Główne zdjęcie: google.com