Historia najbardziej odległej wyspy na Wyspach Brytyjskich jest wyjątkowa i dramatyczna. Jej pierwszym mieszkańcem jest mnich pustelnik, później kanonizowany – Rodan. Ta niewielka wyspa o powierzchni około kilometra została nazwana jego imieniem. Północny Rodan, ze względu na swoją lokalizację, nie jest nawet zaznaczany na większości map.

Chcemy opowiedzieć o tym, jak mała wyspa kiedyś zmieniła się z zaludnionej wyspy w ulubione miejsce fok i ptaków morskich.

foto: lemurov.net

Pozostałości kaplicy, w której irlandzcy i szkoccy mnisi sprawowali nabożeństwo, są nadal doskonale zachowane na wyspie. Znajdują się tu również grobowce, w których prawdopodobnie znajdują się duchowni. Przed katastrofą istniała tu niewielka osada, w której ludzie żyli z pracy rolniczej i hodowali owce. Pod koniec XVII wieku ludność wyspy zmarła w ciągu nocy, a przyczyną była inwazja szczurów.

foto: lemurov.net

To zaskakujące, ale prawdą jest, że szczury przepłynęły przez morze, uciekając z tonącego okrętu. Według ekspertów zwierzęta te są bardzo odporne i dzięki wysokiej inteligencji potrafią przystosować się w trudnych warunkach do przetrwania. Uważa się, że potrafią pokonywać ogromne odległości, jak na swoje rozmiary, będąc w wodzie przez kilka dni.

Po wylądowaniu głodne drapieżniki spustoszyły magazyny i zaraziły dżumą dymieniczą pozostałe zwierzęta, które były w osadzie. Głód i śmiertelna choroba w krótkim czasie zniszczyła nie tylko populację wyspy, ale także zwierzęta domowe. Po pewnym czasie zginęły same drapieżniki.

foto: lemurov.net

Kilka razy próbowano ponownie zaludnić opuszczony Północny Rodan, ale nie udało się tego zrobić. Kilka razy na tej wyspie znaleźli się rozbitkowie, ale dziwnym zbiegiem okoliczności zginęli sami, z dala od głównych szlaków morskich. Wydaje się, że inwazja szczurów stała się zgubą dla wyspy.

Obecnie Północny Rodan jest miejscem, w którym swobodnie żyją tylko ptaki morskie, w tym rzadkie maskonury i mewy śmieszki. Wyspa zyskała status strefy chronionej ze względu na foki szare. To jedno z zaledwie trzech miejsc w Wielkiej Brytanii, w których mieszkają.

Główne zdjęcie: lemurov.net