Europejskie firmy aktywnie rozwijają szybki i przyjazny dla środowiska transport w oparciu o system Hyperloop.

Transport kolejowy nie należy do najbardziej przyjaznych środowisku na świecie. Okazuje się, że z niego pochodzi 0,5% emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej. Ale liczba ta mogłaby być jeszcze wyższa, gdyby Europejczycy i turyści z innych krajów woleli pociągi od samolotów. Jednak podróż pociągiem jest niepopularna, choć infrastruktura jest dość dobrze rozwinięta. Europejscy politycy i inżynierowie rozpoczęli rozwój naziemnego transportu elektrycznego.

UE opracowuje strategię dla Wspólnego Europejskiego Obszaru Kolejowego (SERA), aby zapewnić płynną mobilność transgraniczną na kontynencie i uprościć pracę operatorów kolejowych. Projekt przyciągnął 1 miliard euro inwestycji mających na celu zmniejszenie kosztów cyklu życia systemu kolejowego, podwojenie istniejącej przepustowości i optymalizację działania całego systemu kolejowego.

W tej chwili Europejczyków interesują dwa systemy transportowe, takie jak Hyperloop, które mogą znacznie skrócić czas podróży z miasta do miasta i zredukować emisję CO2 do zera (np. podróż z Paryża do Berlina zajmie 60 minut, a z Paryża do Barcelony 90 minut). W realizację projektów aktywnie zaangażowane są firmy Nevomo (Polska) i Zeleros (Hiszpania).

foto: focus.ua

Co ciekawe, Zeleros zaczynał jako projekt uniwersytecki uczestnicząc w konkursie Hyperloop Design organizowanym przez Musk’s SpaceX w 2015 roku. Następnie hiszpańscy studenci otrzymali 2 nagrody za najlepszy projekt. Studenci postanowili rozwijać swój startup – teraz ich firma zatrudnia ponad 150 osób, a oni są na etapie testowania opracowanego przez siebie prototypu. Celem jest osiągnięcie prędkości 1000 km przy zerowej emisji zanieczyszczeń.

foto: focus.ua

Jeśli chodzi o Nevomo, startupy opracowują własny system, magrail, który według nich może działać do 2025 roku. System zawiera „hybrydowy” pociąg z poduszkami magnetycznymi. Jego plusem jest również możliwość podróżowania po istniejących liniach kolejowych. Technologia Magrail jest w stanie podwoić maksymalną prędkość pociągu do 550 km/h.

Niedawno polska firma zawarła umowę z włoską firmą Rete Ferroviaria Italiana na przetestowanie technicznej i ekonomicznej wykonalności nakładania technologii Magrail na istniejące trasy.

Główne zdjęcie: focus.ua