Nie musisz rezygnować z kawy i alkoholu, aby żyć długo.

Naukowcy twierdzą, że zdolność do tego, by świętować setne urodziny przy zachowaniu aktywności umysłowej i fizycznej to nie szczęście, a przestrzeganie pewnych zasad. Grupa naukowców z Northwestern University (USA) i American Association for the Advancement of Science (Teksas) przeanalizowała styl życia grupy osób w wieku od 80 do 100 lat i doszła do wniosku, że istnieje co najmniej 5 nawyków, które pozwolą ci przedłużyć twoje aktywne życie.

Wielu uczestników programu było nałogowymi palaczami, nie odmawiało sobie kawy ani nawet kieliszka wina, do tego nie wszystkie stulatki przestrzegały zasad zdrowego odżywiania. Jednak wszyscy uczestnicy badania charakteryzowali się optymistycznym spojrzeniem na świat. „To pozytywne nastawienie do świata, które jest najlepszą obroną przed starością” – powiedziała główna autorka badania, prof. Emily Rogalski.

foto: google

Inne ważne czynniki, które pozytywnie wpływają na długość życia i aktywność, naukowcy nazwali robieniem tego, co kochają, aktywną komunikacją i umiarkowanym stresem psychicznym: wszyscy stulatkowie poświęcali dużo czasu swoim hobby, a także często spotykali się z przyjaciółmi. Inna cecha: prawie wszyscy stulatkowie mieli lekką nadwagę. „Jeszcze nie wiemy, jak to wytłumaczyć, ale niski BMI po 80 latach ma negatywny wpływ” – powiedziała Rogalski.

Jednak autorzy badania apelują, aby nie przejmować od stulatków złych nawyków, ale skupić się na zdrowym stylu życia. I nie zapominać o pozytywnym nastawieniu do świata.

Główne zdjęcie: google.com