Ile razy dziennie myjesz zęby? Najprawdopodobniej dwa, rano i wieczorem. Japończycy uważają, że to za mało. Mają nawet własną narodową metodę mycia zębów zwaną hamigaki.

Higiena wśród mieszkańców Japonii jest w pewnym rodzaju kultem. Tutejsi ludzie myją się bardzo dokładnie, biorą prysznic razem z kąpielą i myją zęby kilka razy dziennie po każdym posiłku. Śmierdzący Japończyk to nonsens. Wierzą, że czystość jest kluczem do zdrowia.

Co to jest hamigaki

Japończycy od najmłodszych lat uczą się myć zęby. Dlatego mycie zębów wspólnie z rodzicami jest często jednym z najwcześniejszych wspomnień każdego mieszkańca Japonii. Uważają nawet, że zabieg ten wzmacnia rodzinne więzi.

Aby zrozumieć z jakim szacunkiem Japończycy podchodzą do tak banalnej procedury higienicznej, obejrzyj filmiki na YouTube, na których rodzice uczą małe dzieci jak należy myć zęby. Tak. Japończycy to oglądają.

Lekcje w szkole

To nie wszystko. Co się stanie, jeśli któryś z rodziców od dzieciństwa myje zęby niewłaściwie lub zapomni nauczyć dziecko higieny? Z tej okazji w Japonii dzieci myją zęby po każdym posiłku w szkole. Cała klasa. Pod ścisłym nadzorem nauczyciela.

Myślisz, że hamigaki to są jakieś specjalne ruchy, które Japończycy znają, a my nie? Nic takiego. Wszystko to samo. Jedyna różnica polega na staranności wykonania. Oczywiście trudno jest sprawić, by młodsi uczniowie popadli w fanatyzm na taki temat, jak mycie zębów. Ale i tutaj Japończycy znaleźli rozwiązanie: stworzyli kilka tematycznych piosenek dla dzieci.

Myją zęby nawet w restauracji

Nic dziwnego, że przy takim wychowaniu większość dorosłych Japończyków myje zęby po każdym posiłku. Nieważne, gdzie to się dzieje, w domu czy w restauracji. Aby to zrobić, noszą ze sobą specjalne „mini szczotki do zębów”. Odwiedzający kraj często są zaskoczeni, kiedy wchodzą do toalety restauracji i znajdują tam Japończyka, który starannie myje zęby.

Płuczą jamę ustną, kiedy wracają do domu

Podobnie jak ludzie na całym świecie, Japończycy myją ręce po powrocie do domu. Ale to nie wszystko. Ponadto zawsze płuczą jamę ustną po powrocie. W sklepach sprzedają nawet specjalne środki do tego. Sprzedają również w każdym sklepie cukierki, które pomagają pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust.

Cóż, wisienka na torcie - tabletki perfum wymyślone przez japońskich naukowców. Działają jak środek aromatyzujący, ale działają tylko od wewnątrz ciała. Przez pory uwalnia się przyjemny, ale delikatny zapach olejków aromatycznych. Uważa się, że coś takiego jest nieszkodliwe.

Jakie mają szczotki i pasty

Jeśli przyjdziesz do japońskiego sklepu, w którym sprzedawane są szczoteczki do zębów (haburashi), prawdopodobnie będziesz zaskoczony. Japończycy, którzy mają obsesję na punkcie higieny jamy ustnej, mają tak wiele rodzajów, że to jest nie do pomyślenia.

Jednak większość z nich wyraźnie różni się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Mają bardziej kompaktowy rozmiar i są lepsze. A co najważniejsze, bardzo miękkie i delikatne, co pomaga lepiej i delikatnie czyścić zęby. I nie ranią dziąseł.

Jeśli chodzi o pastę do zębów (zwaną również hamigaki), na półkach w japońskich sklepach znajduje się ponad półtora miliona różnych nazw! Trudno nam sobie nawet wyobrazić, jak te marki mogą się od siebie różnić, ale skoro istnieją, oznacza to, że jest na nie również popyt.

Zęby i serce

Japonia jest jednym z trzech krajów (razem z Koreą i Francją), który ma najniższą częstość występowania chorób układu krążenia na świecie. Pewnie zapytasz, jaki jest związek między zębami a sercem? Aktualne badania pokazują, że zły stan zdrowia zębów, choroby dziąseł i infekcje bakteryjne w jamie ustnej wiążą się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.

Być może technika hamigaki jest jednym z powodów, dla których tak wielu ludzi w Japonii dożywa sędziwego wieku, a średnia długość życia w tym kraju (84,5 lat) jest najwyższa na świecie.

Główne zdjęcie: google.com