Za każdą odnoszącą sukcesy marką kryje się ciekawa i złożona historia rozwoju. Wiele osób, które kupują i kochają rzeczy z logo Adidas i Puma, nie ma pojęcia, jak powstały te globalne marki.

foto: leprechaun.land

foto: leprechaun.land

W małym niemieckim miasteczku Herzogenaurach mieszkali dwaj bracia - Rudolf i Adolf Dassler. W Europie właśnie skończyła się I wojna światowa i trzeba było pomyśleć o tym, jak rodzina może zarobić. W 1920 roku zdecydowano się na produkcję butów – zaczęto od kapci domowych i butów ortopedycznych dla niepełnosprawnych sportowców powracających z frontu.

foto: leprechaun.land

Wszystko poszło dobrze. Cztery lata później ich produkcja została oznaczona jako „Fabryka obuwia braci Dassler”. Wtedy spróbowali zmienić asortyment, dodając pierwsze na świecie korki dla piłkarzy. A w 1928 roku obuwie sportowe braci zostało zaprezentowane na uczestnikach igrzysk olimpijskich w Amsterdamie.

foto: leprechaun.land

Popularność obuwia Dassler rosła, produkcja rosła. Jednak wraz z wybuchem II wojny światowej sytuacja uległa zmianie, bracia zostali wysłani na front. A po zakończeniu działań wojennych, w 1945 roku Rudolph trafia do obozu jenieckiego, w którym przebywa przez cały rok. Rodzinny biznes trzeba było odbudować od podstaw.

foto: leprechaun.land

To, co wydarzyło się między braćmi w 1948 roku po śmierci ich ojca, pozostaje tajemnicą. Kłótnia była poważna, ponieważ Adolf i Rudolph podzielili między siebie budynki fabryki obuwia i każdy rozpoczął produkcję obuwia sportowego i innych artykułów sportowych.

foto: leprechaun.land

To właśnie wrogość krewnych doprowadziła do powstania dwóch światowych marek: Adidas (od nazwiska Adi Dasslera) i Puay (początkowo była to Ruda ze zmodyfikowanego Rudi Dasslera). Wciąż cieszą się szacunkiem wśród sportowców i miłośników aktywnego trybu życia.

foto: leprechaun.land

Niestety trójka dzieci Adolfa Dasslera po jego śmierci nie mogła znaleźć wspólnego języka i podzieliła firmę, która później przeszła konkurencji.

foto: leprechaun.land

Wrogość rodzeństwa, nawet siedem dekad później, odbija się echem w ich rodzinnym mieście Herzogenaurach – dzieli się na dwie części: miłośników Pumy i miłośników Adidasa. I nie zawsze są na siebie przyjaźnie nastawieni.

Znałeś tę historię? Zastanawiam się, jak potoczyłyby się wydarzenia, gdyby nie sprzeczka, wciąż owiana tajemnicą…

Główne zdjęcie: leprechaun.land