Jako dziecko zawsze dręczyło mnie pytanie: dlaczego chipsy Pringles mają ten sam idealny kształt? W końcu ziemniaki wyrastają zupełnie inne, a w paczce wszystkie plasterki są jeden do jednego!

Później zaczęłam zgadywać, że wcale nie są zrobione z całych ziemniaków, dodatkowo skład przekąsek jest uczciwie wskazany na opakowaniu. A ostatnio moją uwagę przykuł kanał Science, który w końcu potwierdził moje przypuszczenia.

foto: lavender.land

Ekipa telewizyjna zwiedziła fabrykę, w której przygotowywane są słynne chipsy, i szczegółowo uchwyciła cały proces. Okazuje się, że robienie chrupiących smakołyków przypomina bardziej produkcję przemysłową niż gotowanie!

Najpierw przygotowuje się ciasto na przyszłe przekąski. Do jego przygotowania potrzebny jest specjalny proszek, na który składają się suszone ziemniaki mielone (ich udział to tylko 42%), mąka kukurydziana i ryżowa oraz skrobia pszenna.

foto: lavender.land

Proszek miesza się ze zwykłą wodą w proporcji 2:1. Rezultatem jest coś pomiędzy ciastem a masą na placki ziemniaczane.

foto: lavender.land

Cała ta mieszanina trafia na przenośnik taśmowy, gdzie jest kilkakrotnie mieszana i przesiewana przez specjalne kraty, aż do uzyskania jednorodnej konsystencji.

foto: lavender.land

Następnie ciasto na chipsy umieszcza się pod prasą. Ogromny wałek ściska masę, a masa skrobi ziemniaczanej zamienia się w plastyczny arkusz.

foto: lavender.land

Na kolejnym wałku przymocowane są specjalne formy, które tną ciasto w koła. Dlatego wszystkie przekąski w opakowaniu będą dokładnie takie same!

foto: lavender.land

Następnie wykrojone w plasterki oddziela się od nadmiaru ciasta, które trafia do ponownego przetworzenia, rozdrabnia się i miesza ze świeżą masą suszonych ziemniaków, mąki kukurydzianej i skrobi.

foto: lavender.land

Przyszłe chipsy przesuwają się dalej wzdłuż przenośnika i wchodzą w specjalne półokrągłe rowki, w których uzyskują swój słynny zakrzywiony kształt.

foto: lavender.land

foto: lavender.land

Następnie przekąski trafiają do innego przenośnika, gdzie są posypane jedną lub innąprzyprawą. Co ciekawe, środki aromatyzujące nakładane są tylko z jednej strony - wklęsłej. W związku z tym producenci zalecają spożywanie chipsów „do góry nogami”, czyli umieszczanie ich na języku wypukłą stroną.

foto: lavender.land

Po tych wszystkich procedurach chipy są całkowicie gotowe do spożycia. Teraz pozostaje je spakować! Na końcowym etapie specjalnie przeszkolony pracownik sprawdza, czy przekąski są zgodne z parametrami zewnętrznymi i czy są równomiernie ułożone na taśmie przenośnika.

foto: lavender.land

Mechanizm ważenia automatycznie określa, ilechipsów powinno znajdować się w każdym opakowaniu, po czym specjalna szpatułka umieszcza je w znanych nam cylindrach.

foto: lavender.land

I na koniec, po ułożeniu chipsów w tubach, specjalna maszyna uderza w wieczka opakowań, dzięki czemu wszystkie przekąski zajmują swoje miejsce i są dokładnie ułożone w stos!

foto: lavender.land

Teraz, gdy znasz już wszystkie szczegóły tworzenia chipsów Pringles, możesz zobaczyć, jak to wygląda na filmie. Proces przygotowywania przekąsek jest fascynujący!

Source: youtube.com

Teraz wiesz już wszystko o słynnych chipsach Pringles!

Główne zdjęcie: lavender.land