9 listopada figuruje w kalendarzach kilku zagranicznych krajów jako Dzień Wynalazcy, ale mało kto wie, że data ta jest bezpośrednio związana z urodzinami gwiazdy Hollywood - Hedy Lamarr. Chcemy ujawnić pochodzenie aktorki o złożonym charakterze i talencie naukowca.

Przyszła gwiazda kina urodziła się w Austrii w rodzinie żydowskich imigrantów. Nazwana Hedwigą Evą Marią dziewczynka była jedynym dzieckiem finansisty Emila Kieslera, który przeniósł się do Wiednia ze Lwowa, i jego żony Gertrudy, pianistki z Czech.

foto: lemurov.net

Pierwszą rolę filmową Hedwig zagrała w wieku szesnastu lat, a w wieku dziewiętnastu zyskała ogromną, a zarazem skandaliczną sławę dzięki scenie, w której się nago kąpie w filmie „Ekstaza”. W tamtych czasach taka scena była szczytem nieprzyzwoitości, cenzura ściśle regulowała sceny erotyczne, a w wielu krajach po prostu zakazano dystrybucji tego filmu.

W tym samym roku jej rodzice wydali córkę za mąż za magnata zbrojeniowego Fritza Mandela, który próbował nawet wykupić wszystkie kopie filmu, ponieważ kompromitowało to jego dobrą żonę. Po czterech latach wspólnego życia młoda żona uciekła od rozkoszy małżeństwa, ubierając się jak służąca. Hedwig popłynęła do USA na wygodnym statku „Normandia” i tam poznała szefa wytwórni filmowej Metro-Goldwyn-Mayer.

Dzięki wysoko ocenianej „Ekstaza”, Louis Meyer podpisał kontrakt z młodą kobietą i nadał jej sceniczne imię. Hedy to zamerykanizowana wersja imienia aktorki, natomiast Lamarr zaproponował sam producent, interpretując nazwisko jej ulubionej gwiazdy kina niemego, Barbary la Marr.

foto: lemurov.net

Kariera filmowa Hedy była więcej niż udana, a jej uroda i nieco prowokacyjna natura uczyniły z niej ikonę seksu lat 30. i 40. W jej życiu nie zabrakło kultowych filmów, milionowych zarobków, armii wielbicieli i medialnych skandali. Hedy Lamarr miała reputację twardej, niepokornej damy, była cztery razy mężatką i matką trójki dzieci. Ale nie tylko sława i procesy sądowe uczyniły ją znaną - żywy umysł aktorki i jej fascynacja technologią przybliżyły nadejście technologii bezprzewodowej.

Jeszcze w '40 roku Lamarr dowiedziała się o zatonięciu statku ewakuacyjnego, w którym zginęło ponad 70 dzieci. Jej przyjaciel i sąsiad, muzyk George Antheil, współpracował z aktorką przy badaniach i opracowywaniu zasad bezpiecznego przesyłania zakodowanych sygnałów do sterowania torpedami. Patent „Secret Communication Systems” wydawał się wówczas rządowi kosztowny i skomplikowany, ale kilkadziesiąt lat później stworzył podstawę komunikacji bezprzewodowej.

Aktorka otrzymała swoje zasłużone uznanie jako wynalazca w 1997 roku, nie była w stanie przyjechać aby odebrać nagrodę, była wtedy po osiemdziesiątce, ale nagrała przemówienie na ceremonię. W 2014 roku nazwisko Hedy Lamarr zostało włączone do „National Inventors Hall of Fame.”

Główne zdjęcie: lemurov.net