„Przyjrzyj się ludziom! Patrz na wdowy i sieroty! I przynajmniej raz dziennie powiedz sobie: „Jestem taka jak oni”. Tak, jesteś jedną z nich, dziewczyno! A nawet więcej ci powiem. Sztuka, zanim da człowiekowi skrzydła do wzlotu, zazwyczaj łamie mu nogi. Jeśli nadejdzie dzień, w którym poczujesz się lepsza od publiczności, natychmiast zejdź ze sceny. Weź pierwszą lepszą taksówkę na obrzeża Paryża. Znam je bardzo dobrze! Tam zobaczysz wiele tancerek takich jak Ty, nawet ładniejszych, zgrabniejszych, z większą dumą.

Nie będzie tam w ogóle oślepiającego światła reflektora teatru. Reflektorem dla nich jest księżyc. Przyjrzyj się dobrze, przyjrzyj się! Czy one nie tańczą lepiej od ciebie? Przyznaj się, moja dziewczyno! Zawsze znajdzie się ktoś, kto tańczy lepiej od ciebie, kto gra lepiej od ciebie! I pamiętaj, że w rodzinie Charliego nigdy nie było niegrzecznego człowieka, który skarciłby woźnicę lub wyśmiał żebraka siedzącego nad brzegiem Sekwany.

Umrę, ale ty będziesz żyła. Chcę, żebyś nigdy nie zaznała biedy. Wraz z tym listem przesyłam Ci książeczkę czekową, abyś mogła wydać tyle, ile zechcesz. Ale kiedy już wydasz dwa franki, nie zapomnij, że trzecia moneta nie jest twoja. Powinna należeć do obcego człowieka, który bardziej od ciebie potrzebuje. Z łatwością znajdziesz taką osobę. Jeśli zechcesz zobaczyć biednych nieznajomych, zobaczysz ich wszędzie.

Rozmawiam z Tobą o pieniądzach, bo poznałem ich diabelską moc. Spędziłem dużo czasu w cyrku. Zawsze bardzo się martwiłem o linoskoczków. Ale muszę powiedzieć, że ludzie są bardziej narażeni na upadek na twardym gruncie niż linoskoczkowie z niepewnej liny. Może na którymś z Twoich przyjęć olśni Cię blask jakiegoś diamentu. W tym samym momencie stanie się to dla ciebie niebezpieczną liną, a upadek jest dla ciebie nieuchronny. Być może pewnego dnia urzeknie cię piękna twarz jakiegoś księcia. Tego samego dnia staniesz się niedoświadczonym linoskoczkiem, a niedoświadczeni zawsze upadają. Nie sprzedawaj swojego serca za złoto i biżuterię.

Wiedz, że największym diamentem jest słońce. Na szczęście świeci dla wszystkich”.

Główne zdjęcie: storyfox.ru