Pracownicy Norweskiego Uniwersytetu Technologicznego udowodnili, że osoby śpiące na boku mają zdrowy sen.

Norwescy naukowcy wspólnie z kolegami z Danii przeprowadzili badanie pozycji śpiących ludzi. Okazało się, że ci, którzy śpią na boku mają bardziej zdrowy sen niż ci, którzy wolą zasypiać w innych pozycjach. Spanie na boku to gwarancja długiego życia dla kobiet dbających o swoje zdrowie.

Osoby śpiące na boku mają mniej problemów ze skrzywieniem kręgosłupa. Są zdrowsi niż ci, którzy wolą zasypiać w innych pozycjach. Naukowcy ustalili również, że spanie na boku jest jeszcze korzystniejsze dla kobiety. Wierzą, że jest to klucz do kobiecej długowieczności.

Ale naukowcy zauważają, że spanie na lewym boku jest przeciwwskazane dla osób, które przeszły zawał serca lub cierpią na choroby układu sercowo-naczyniowego. Również spanie w podobnej pozycji powoduje pewne obciążenie wątroby. Natomiast kobietom w ciąży zdecydowanie zaleca się spanie na lewym boku, co pozwala organizmowi na normalizację krążenia krwi przez noc.

Dodatkowym plusem spania na boku jest mniejsze prawdopodobieństwo chrapania. Śpiącemu na plecach język blokuje drogi oddechowe, a śpiący na brzuchu naciska na klatkę piersiową, co może powodować chrapanie.

Główne zdjęcie: grodno24.com