Wszyscy dobrze znamy pochodzącego z Hongkongu aktora, producenta, reżysera i kaskadera - Jackie Chana. Każdy kinoman zna jego filmy, z pościgami i komediowymi momentami. Jednak niewiele osób wie o życiu aktora.

Matka urodziła Jackie Chana w 11 miesiącu ciąży. Dziecko ważyło 5 kilogramów i 400 gramów. Jackie naprawdę nazywa się Chan Kong Sang, ale jego ojciec, będąc szpiegiem, zmienił jego imię, które pierwotnie brzmiało Fong Si Lung.

foto: leprechaun.land

Niemal natychmiast po urodzeniu rodzice zamierzali sprzedać dziecko, otrzymawszy od brytyjskiego położnika jedynie 26 dolarów. Jak twierdzi sam Jackie, gdyby do tego doszło, natychmiast przeniósłby się do Anglii i raczej nie nauczyłby się chińskiego.

Kiedy Jackie miał 7 lat, rodzina przeniosła się do Australii, zostawiając dziecko w Hongkongu. Tutaj rozpoczął naukę akrobatyki, aktorstwa i muzyki.

foto: leprechaun.land

W dzieciństwie Chan otrzymał przydomek „wielki nos” po tym, jak nauczyciel złamał mu nos laską.

Jackie zna język chiński, ale nie umie dobrze czytać ani pisać. W czasie jego nauki w szkole było bardzo mało zajęć z czytania i gramatyki. Aktor zaczął uczyć się chińskiego w zaawansowanym wieku.

Chan otrzymał imię „Jackie” podczas pracy na budowie, kiedy mieszkał w Australii.

foto: leprechaun.land

Swoją pierwszą rolę dostał w wieku 8 lat. Był to „Big and Little Wong Tin Bar”. A po ukończeniu szkoły Jackie miał już na koncie siedem filmów.

W czasie, gdy Jackie nie miał pieniędzy, przyjął propozycję zagrania w filmie dla dorosłych. Dziś Jackie nie wstydzi się tego doświadczenia i patrzy na to filozoficznie.

foto: leprechaun.land

Główne zdjęcie: leprechaun.land