Wiele osób nie lubi gorgonzoli (rodzaj sera z niebieską pleśnią). Jak się okazuje, może im się wydawać, że „smakuje jak mydło” z powodu czterech genów, które wpływają na wrażenia smakowe!

Jak się okazuje, niektórzy ludzie po prostu nie mogą polubić sera pleśniowego

Co ciekawe, jeden z tych genów, STY9, znajduje się bardzo blisko genu odpowiedzialnego za smak kolendry na chromosomie 11, który - jak ustalono - jest również odpowiedzialny za to, że jedna na pięć osób odczuwa podobny do detergentu aromat po spożyciu tego zioła. Inne geny obejmują PDE4B, AVL9 i HTR1B.

A co z serem?

Naukowcy z północnych Włoch przeprowadzili badanie z udziałem 219 osób w wieku od 18 do 77 lat i odkryli, że dwie trzecie z nich (65,8%) stwierdziło, że przynajmniej jedna odmiana gorgonzoli (w sumie zaproponowano sześć odmian) smakuje jak mydło.

Autorzy pracy przeanalizowali również DNA osób, które wzięły udział w badaniu, próbując dowiedzieć się, jakie geny występowały u tych osób i czy mogły one wpłynąć na smak.

Wszystkie cztery odkryte geny (SYT9, PDE4B, AVL9 i HTR1B) są powiązane z węchem lub smakiem, związane z postrzeganiem zapachu i smaku mydła.

„W przyszłości wiedza na temat wariantów genetycznych związanych z preferencjami żywieniowymi może pomóc w opracowaniu nowych, spersonalizowanych strategii promujących zdrowie konsumentów i zapobiegających chorobom związanym z dietą” - piszą autorzy tego badania.

Główne zdjęcie: google.com