Dlaczego kot śpi na człowieku.

Kiedy kot wdrapuje się na kolana lub kładzie się obok, okazuje w ten sposób swoje przywiązanie i czułość. Kiedy kot śpi w łóżku swojego właściciela, traktuje to jako ciepłe miejsce o znajomym zapachu.

Czuje się swobodniej, gdy czuje bliskość właściciela, kontroluje swojego właściciela. Według innej teorii kot śpi na człowieku lub jego rzeczach, aby przyjąć negatywną energię i złagodzić ból. Zwierzę wyczuwa wrażliwe miejsca i kładzie się na tej części ciała, na której występuje ból.

Kot i człowiek

Ważne jest, aby koty uczestniczyły w życiu swojego właściciela i brały udział w wydarzeniach, które mają miejsce. Kładąc się na osobie, jej ubraniu lub wskakując na ręce, czują się w samym środku wydarzeń, a dzięki węchu otrzymują dodatkowe informacje.

Kiedy kot ociera się o człowieka i jego rzeczy, pozostawia za sobą swój zapach i akceptuje osobę jako członka swojego stada. Zwłaszcza jeśli kociak został wcześnie odstawiony od matki, będzie tak postrzegał człowieka. Kot martwi się o człowieka i jeśli wyczuje w jego ciele jakąś dolegliwość, kładzie się na tym miejscu, dzieląc się swoją uzdrawiającą energią.

Z nieznanych człowiekowi powodów kot lubi zasypiać w łóżku lub na krześle, a nie w swoim domku. Kobiety w ciąży często odczuwają dyskomfort, gdy zwierzę siada im na brzuchu. Obawiają się, że zwierzę domowe może zrobić krzywdę, wywierając nacisk swoim ciężarem na formujący się płód. Niektórzy obawiają się, że kot odczuwa dolegliwość. Rzecz w tym, że zwierzę po prostu opiera się o ciepłe i „żywe” miejsce.

Zachowanie zwierząt domowych

Jeśli kociak został przyzwyczajony do spania w łóżku właściciela, takie zachowanie staje się złym nawykiem dla dorosłego kota. Trudno jest go odzwyczaić od wchodzenia do łóżka, mimo że już dawno przestał drżeć i marznąć. Kiedy kot jest już dorosły i niezależny (w swoim własnym mniemaniu), nadal czuje się bezbronny podczas snu. Ponieważ większość swojego życia przesypia, zapach właściciela działa na niego kojąco i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Człowiek jest wielokrotnie większy od swojego zwierzęcia, a pod jego opieką zwierzę czuje się pewne siebie, pod ochronną.

Zwierzę będzie odczuwać podobne emocje, gdy położy się na fotelu lub kanapie, ale ponieważ prześcieradło i koc mają najsilniejszy zapach człowieka, woli spać na łóżku.

Istnieje również naukowe wyjaśnienie, dlaczego kot kładzie się w konkretnych miejscach na ciele swojego właściciela. Szukając najcieplejszego miejsca, kot znajduje je tam, gdzie człowiek ma podwyższoną temperaturę. Choroba zawsze zaczyna się od stanu zapalnego i wzrostu temperatury w konkretnej części ciała. Jeśli właściciela boli brzuch, kot kładzie się w tym miejscu. Bolą kolana - zwierzę zwija się w kłębek na nogach właściciela.

Niektórzy właściciele kotów zauważają, że po tym, jak kot śpi w ich łóżku w nocy, czują się znacznie lepiej. Są przekonani, że zwierzę wyleczyło lub przejęło ich słabość. Istnieje na to logiczne wytłumaczenie:

- Kot ma techniki zooterapeutyczne.

- Ludzie doświadczają zwykłego braku snu, a kiedy już się porządnie wyśpią, od razu czują się lepiej.

Problematyczne narządy przyciągają koty swoim ciepłem, dlatego lubią spać na najcieplejszej części ciała człowieka.

Ulubione miejsca kota

Dla kotów, które nie lubią być głaskane i dotykane, spanie w łóżku właściciela ma znaczenie „egoistyczne”. Przede wszystkim lubią się kłaść:

  • na klatce piersiowej;
  • na plecach;
  • na głowie człowieka.

Kot, kiedy chce, zwija się na klatce piersiowej w kłębek i może udawać, że śpi, chociaż ma otwarte oczy. Człowiek, widząc, jak wiele przyjemności sprawia pupilowi ta pozycja, nie decyduje się go przegonić, i jest gotów znosić tę niewielką, chwilową niedogodność.

Wdrapując się na śpiącego właściciela, egoistyczne zwierzę próbuje pokazać kto jest najważniejszy. Nie ma znaczenia, czy człowiek śpi, czy nie. Siada na śpiącym człowieku, jakby był jego trofeum, zadowolony z siebie i swojej pozycji w domu. To samo można powiedzieć, jeśli kot śpi lub siedzi na poduszce.

Jednak koty, które wolą spać w nogach, mają łagodniejsze i spokojniejsze usposobienie. Koty potrafią wyczuć zmęczenie, mają tendencję do kładzenia się w pobliżu. Jeśli kot usiądzie na poduszce, wyczuwa podwyższoną temperaturę ciała, w ten sposób uspokajając swojego właściciela.

Wybierając wygodne miejsce do spania, zwierzę stara się zapewnić sobie ciepło i jednocześnie bezpieczeństwo. Do takich miejsc należą szafy, komody, szuflady i łóżka. Kanapa i łóżko to są miejsca, w których kot czuje się najważniejszy, jako właściciel domu lub mieszkania.

Zwyczaje ludowe

Najbardziej znanym zwyczajem dotyczącym kotów jest: „Kot się kładzie tam, gdzie boli”. Zaobserwowano to u osób, którym kot pomógł uporać się z bólem. Jeśli osoba jest aktywna umysłowo, a jej kot lubi leżeć na jej głowie, to właściciel zwierzęcia czuje się po tym wypoczęty, łatwo może zauważyć, że kot pomaga w łagodzeniu bólu głowy.

Główne zdjęcie: storyfox.ru