Naukowcy odkryli, że oprócz dostarczania energii słonecznej, cień padający z paneli słonecznych zapobiega odparowaniu, co pozwala zaoszczędzić ponad 250 miliardów litrów wody rocznie.

Okazuje się, że instalowanie paneli słonecznych nad kanałami wodnymi przynosi zaskakująco duże korzyści samym kanałom. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz wykorzystali symulacje do oceny ekonomicznej opłacalności budowy „kanałów słonecznych” w stanie Kalifornia kosztem jednego z największych na świecie systemów wodnych, zaopatrujących ponad 27 milionów obywateli w wodę niezbędną do życia.

Nowe badania mogą sprawić, że kalifornijskie kanały zostaną wyposażone w panele słoneczne, dzięki czemu będą mogły być wykorzystywane jako źródła wody pitnej i energii odnawialnej. Co więcej, badania wykazały, że dzięki temu rozwojowi kanały będą mogły zaoszczędzić ogromne ilości wody.

foto: storyfox.ru

Naukowcy odkryli, że oprócz dostarczania energii słonecznej, cień padający z paneli słonecznych zapobiega odparowaniu, co pozwala zaoszczędzić ponad 63 miliardy galonów wody rocznie w tym stanie.

„Zaskoczyły nas znaczne oszczędności w zakresie odparowywania, które według naszych przewidywań wyniosą 82%” - wyjaśnia dr Brandi McQueen, główny autor badania. „Taka ilość wody może mieć duże znaczenie w regionach, gdzie jest jej mało”.

Cień padający z paneli słonecznych może również ograniczyć wzrost chwastów wodnych, a tym samym obniżyć koszty konserwacji.

foto: storyfox.ru

Oczywiście panele słoneczne nie zapobiegną całkowitemu odparowaniu wody. Występujące odparowanie ma jednak tę dodatkową zaletę, że chłodzi panele słoneczne znajdujące się nad kanałami wodnym, dzięki czemu są one bardziej wydajne w przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną.

W badaniu nie oszacowano jednak, ile energii mogłaby generować taka instalacja, ani nie obliczono kosztów budowy.

Najbliższy odpowiednik znajduje się w Gudzarat w Indiach, gdzie panele słoneczne zajmujące 750-metrowy kanał kosztowały ponad 18 milionów dolarów.

W Singapurze, kraju wyspiarskim o niewielkich możliwościach rozwoju, rząd zaczął instalować pływające panele słoneczne w morzu i jeziorach, aby zaoszczędzić cenną przestrzeń lądową na inne cele.

Główne zdjęcie: storyfox