Marie Granmar, Charles Saquilotto i ich syn mieszkają w szklarni od 2015 r. Ale oprócz ogórków i pomidorów w tej szklarni mieści się także cały ich DOM. Tego typu konstrukcje domów były już wielokrotnie wykonywane w Szwecji i Niemczech, a przykład rodziny Marie i Charles pokazuje, jakie zalety kryją się po drugiej stronie 4-milimetrowego szkła.

I nie, nie jest tu gorąco ani duszno - świeże powietrze i nieustannie dobry nastrój panują w tym domu dla jego mieszkańców.

Szwedzka rodzina - Marie Granmar i Charles Saquilotto oraz ich syn mieszkają w domu, który jest otulony szklarnią.

Konstrukcja z hartowanego szkła o grubości 4 mm kosztowała Marie i Charlesa około 10 000 euro.

Jakie są korzyści z życia w takich warunkach?

foto: turba-urba.org

foto: turba-urba.org

1. Zaoszczędzenie na kosztach usług związanych z ogrzewaniem i utrzymanie ciepła przez cały rok

foto: turba-urba.org

foto: turba-urba.org

W Sztokholmie zima trwa około 9 miesięcy (a jest ich w sumie 12!), więc każdy chce mieć dodatkowe ciepło, ale tylko naszym bohaterom się to udaje. Na przykład pod koniec stycznia na zewnątrz może być -2°C, ale w szklarni jest +20!

Według Marie, przeciętna rodzina w Sztokholmie włącza ogrzewanie w połowie września i wyłącza je mniej więcej w połowie maja.

Z drugiej strony, szklarnia zmniejsza liczbę miesięcy potrzebnych do ogrzewania domu z 9 do 6 miesięcy, a co za tym idzie - zmniejsza ilość energii elektrycznej zużywanej na wszelkiego rodzaju grzejniki i nie tylko. Dodatkowe ciepło, jakiego potrzebuje rodzina, zapewnia słońce i drewno opałowe.

W przyszłości Marie i Charles planują wykorzystywać energię słoneczną.

2. Możliwość uprawy owoców i warzyw, które nie rosną w Szwecji

foto: turba-urba.org

foto: turba-urba.org

Szklarnia, którą para otoczyła dom, jest większa niż jego wielkość, więc znalazło się też miejsce na ogród, w którym, ze względu na atrakcyjne warunki dla wszelkiego rodzaju roślin, można uprawiać to, co nie wytrzyma klimatu Sztokholmu: na przykład figi, winogrona i różne zioła. A także czereśnie i jabłka. Jak można z tego nie skorzystać?

Oprócz roślin egzotycznych w naturalny sposób uprawia się tam ogórki, pomidory i inne zwykłe produkty spożywcze, wykorzystując odpady jako nawóz.

3. Świeże powietrze przez cały rok

foto: turba-urba.org

foto: turba-urba.org

W najcieplejszych okresach lata szklany dach szklarni otwiera się automatycznie, aby w środku nie było zbyt gorąco i duszno.

„W okresie letnim przez wiele dni może być gorąco, ale nie stanowi to problemu, ponieważ otwieramy okna i cieszymy się ciepłem. Uwielbiamy słońce!”

Para zainstalowała również system gromadzenia wody deszczowej, dzięki czemu nie musi jej kupować. Ponadto rośliny rosnące w ich domach oczyszczają powietrze i dostarczają więcej tlenu.

4. Trochę więcej o tym projekcie

foto: turba-urba.org

foto: turba-urba.org

Ulubionym miejscem odpoczynku rodziny jest taras na dachu. Ze względu na szklany sufit nie potrzebowali dachu, więc go usunęli, aby stworzyć dużą przestrzeń do opalania się, czytania, uprawiania ogrodu, zabawy z synem na huśtawkach, a nawet jazdy na rowerach.

Marie mówi, że jest odporna na zimową ponurość, której doświadcza wielu jej przyjaciół w chłodne dni. Bez względu na to, czy pada deszcz, czy śnieg, można usiąść na balkonie lub tarasie na dachu i obserwować gwiazdy lub słońce.

„Jest to filozofia życia polegająca na wykorzystaniu natury, słońca i wody, aby żyć w innym świecie.”

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: turba-urba.org