Przyroda jest najpiękniejszą rzeczą na świecie.

Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) jest niezwykle pięknym drzewem, zwłaszcza gdy kwitnie. Jego cechą charakterystyczną jest to, że jego kwiaty wyrastają bezpośrednio na całym drzewie, a mianowicie na pniu, co nadaje mu niezwykły urok.

foto: storyfox.ru

Po kwitnieniu pojawiają się szarobrązowe strąki.

Cercis canadensis to duże drzewo o wysokości 12 m, o dużych ciemnozielonych liściach z niebieskawym odcieniem, jesienią przybierających żółtą barwę.

foto: storyfox.ru

Posiada parasolowatą, rozłożystą koronę. Kora na gałęziach i pniu jest szaro-czarna, a młode pędy są czerwone. Na szczególną uwagę zasługują jej jasnoróżowe, purpurowe i fioletowe kwiaty. Są one mniejsze niż u odmiany europejskiej, ale rekompensuje to ich liczba: pęczki składające się z 5-8 kwiatów nadają krzewowi niepowtarzalny wygląd.

Judaszowiec występuje w Ameryce Północnej od Nowego Jorku na południe do Florydy oraz na zachód do Iowa, Nebraski, Teksasu i północnego Meksyku.

Również można go spotkać na czarnomorskim wybrzeżu Kaukazu, rośnie i owocuje w Baku, Erewaniu, Tbilisi, na Ukrainie (Użhorod, Kijów) i w Azji Środkowej.

Główne zdjęcie: storyfox.ru