Imbir jest powszechnie stosowany jako przyprawa. W czasach współczesnych zyskuje coraz większe uznanie w świecie, gdyż prawie w każdym sklepie spożywczym możemy go kupić. Wiele różnych kuchni z całego świata używają zarówno świeże kłącze tego produktu, jak i sproszkowany imbir. Także imbir możemy spotkać w postaci zakonserwowanej w syropie. Ten produkt spożywczy jest także sprzedawany jest w postaci kandyzowanych plastrów.

W medycynie imbir znajduje zastosowanie ze względu na cenne substancje o działaniu leczniczym. Zawiera również składniki bioaktywne oraz enzymy, które wspomagają metabolizm czyli poprawiają trawienie. Ma również właściwości oczyszczające oraz odtruwające dla organizmu. Imbir najczęściej skutecznie działa na przeziębienie, jego używa się, gdy cierpi się na dolegliwości żołądkowe, przy bólu gardła i mdłości. Imbir również wspomaga odchudzanie i odświeża oddech. Imbir ma wyjątkowy smak, jak również intensywny aromat.

O imbirze najczęściej słyszymy zbyt często w kontekście medycznym. Bowiem właściwości zdrowotne tego produktu znane są od wieków: imbir rozgrzewa, powstrzymuje wymioty, zwalcza nieświeży oddech, wzmacnia odporność, poprawia krążenie, łagodzi kaszel, ma właściwości przeciwzapalne oraz pomaga przy zapaleniu płuc i oskrzeli. Imbir jest cennym lekarstwem, bowiem zawiera gingerol, zinferon, a także olejek eteryczny. Jednak ma także przeciwskazania do stosowania. O nich niestety niewiele się mówi. A jednak warto powiedzieć o tych przypadkach, w których imbir ma negatywny wpływ na nasz organizm. Oto są przypadki, w których nie warto włączyć imbir do swojej diety.

Bycie w ciąży

Lekarze nas zapewniają, że imbir cechuje zawartość stymulantów. Te substancje zazwyczaj działają nie tylko pobudzająco na człowieka, czyli zwiększają aktywność organizmu, lecz jednocześnie mają korzystny wpływ na komórki mięśniowe, a także poprawiają proces trawienia. Jednak w przypadku kobiet w ciąży substancje stymulujące mogą wywołać przedwczesne skurcze macicy i poprowadzić do przedwczesnych narodzin dziecka. Dlatego kobiety w ciąży powinny unikać spożywanie korzenia imbiru, szczególnie jeżeli chodzi o tych, którzy są w ostatnim trymestrze ciąży.

Zachorowanie na choroby krwi

Spożywanie imbiru korzystnie wpływa na układ krążenia, czyli na cyrkulację krwi. Prawidłowe krążenie krwi jest szczególnie ważnym elementem w przypadku osób chorujących na cukrzycę, mających zespół Raynauda, a także tych ludzi, którzy mają problemy z nadwagą czyli są otyłe. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku choroby, spowodowanej nieprawidłową krzepliwością krwi, która jest nazywana hemofilią. Dla osób chorych na hemofilię nie jest zalecane spożywanie imbiru. Bowiem ten produkt może powodować zaburzenie w czasie stosowania leków podwyższających krzepliwość krwi. W przypadku zaistnienia jakiegokolwiek urazu ta sytuacja może powodować wykrwawienie.

Podczas przyjmowania niektórych leków

Spożycie imbiru jest przeciwskazane dla osób chorych na cukrzycę lub cierpiących z powodu nadciśnienia. Nadmiar tego produktu jest szczególnie niebezpiecznym dla nich, bowiem działanie insuliny, beta blokerów, a także leków na rozrzedzenie krwi zostanie zredukowane do minimum przez działanie imbiru. A przyczyna tego będzie obniżenie ciśnienia tętniczego.

W przypadku kamienia w pęcherzyku żółciowym

Osoby, u których stwierdzono tę chorobę nie mogą pozwolić sobie na spożywanie imbiru. Obecność kamienia w woreczku żółciowym jest przeciwwskazaniem do spożywania imbiru, albowiem imbir stymuluje wydzielania żółci w organizmie, a to z kolei pogarsza stan chorego.

Przed każdą interwencją chirurgiczną

Pacjent na jakiś czas przed wykonaniem operacji chirurgicznej powinien powstrzymać się od spożywania imbiru. W przeciwnym razie to może stać się zagrożeniem dla jego zdrowia czy nawet życia. Dlatego zaleca się wykluczyć spożywanie imbiru na dwa, a nawet na kilka tygodni przed zbliżającą się interwencją chirurgiczną.

W przypadku niedowagi

Imbir sprawia, że szybciej spalamy tłuszcz, czyli należy do produktów, które wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej, a także hamuje łaknienie. Znaczny spadek masy ciała u osób z niedowagą może mieć bardzo wiele niebezpiecznych skutków. Może dojść do nadmiernego wypadania włosów, zaburzeń w rytmie cyklu miesiączkowego, jak również do znaczącego zmniejszenia masy mięśniowej.

Główne zdjęcie: 1mhealthtips.com