Jak rozpoznać, czy gleba jest kwaśna czy zasadowa, na podstawie chwastów rosnących na działce. Jak zakwasić glebę

Większość roślin lubi glebę o odczynie obojętnym, ale są też takie, które lepiej znoszą zakwaszoną glebę. W sklepach ogrodniczych dostępne jest specjalne urządzenie, które mierzy kwasowość, temperaturę i wilgotność, ale nie jest ono tanie. Często nie jest to warte zakupu. W przypadku braku miernika można ocenić stan gleby na swojej działce na podstawie rosnących chwastów.

Jakie rośliny rosną na glebie zasadowej:

1. Niecierpek pospolity,

2. Łoboda.

3. Dereń biały.

4. Goździk.

5. Trzmielina.

Jaka roślinność występuje na glebie kwaśnej:

1. Kobylak.

2. Pszeniec gajowy.

3. Koniczyna.

4. Skrzyp polny.

5. Bagno zwyczajne.

Jeśli któraś z tych roślin występuje często, można stwierdzić, czy gleba w ogrodzie warzywnym ma odczyn kwaśny czy zasadowy. Jeśli jednak rośliny te są pojedyncze, nie jest to żadnym wyznacznikiem.

Jak zakwasić glebę na działce

1. Świeży obornik należy stosować późną jesienią lub wczesną wiosną. Obornik zakwasza glebę w miarę jego rozłożenia.

2. Zalać glebę elektrolitem zmieszanym z wodą. Elektrolit można pobrać z akumulatora samochodowego. Wystarczy 10 ml elektrolitu na 10 litrów wody. Roztwór ten wystarcza na około 15 metrów kwadratowych ogrodu warzywnego.

3. Wykorzystanie owsa lub rzepaku jako nawozu zielonego. Uprawy te nie tylko poprawiają strukturę gleby, ale także dostarczają jej składników odżywczych, spulchniają ją i zakwaszają. Rośliny można wysiewać zarówno wiosną, jak i jesienią. Zanim dojdzie do wysiewu, są one koszone i wprowadzane do gleby.

4. Zastosuj siarczan żelaza, rozpuszczając 0,5 kg proszku w 20 litrach wody, a następnie spryskaj 10 metrów kwadratowych ogrodu warzywnego. Jeśli gleba nie jest ciężka, lepiej jest stosować preparat bez mieszania go z wodą, w przeciwnym razie szybko przedostanie się on do niższych warstw gleby.

5. Glebę podczas jesiennego przekopywania należy nawozić torfem, stosując 1 kg torfu na 1 m².

6. Jesienią należy zastosować siarkę koloidalną, rozsypując ją na powierzchni, a następnie rozprowadzając grabiami. Siarka będzie stopniowo zwiększać kwasowość, mieszając się z wodą podczas deszczu. Wymagane jest około 100 g proszku na metr kwadratowy ogrodu warzywnego. Im drobniejszy, tym szybciej będzie przebiegać reakcja.

7. Grządki należy spryskać wodą i octem. W tym celu należy rozcieńczyć 100 ml octu w 8 litrach wody. Mieszaniną tą należy pokryć powierzchnię 5 metrów kwadratowych.

8. Siarczan glinu należy zastosować na kilka tygodni przed wysiewem nasion na grządkach. W tym celu należy rozsypać zakupiony proszek na całej powierzchni działki w ilości 1 kg na 20 m. Proszek powinien być tylko w niewielkim stopniu wprowadzony do gleby.

Zakwaszając glebę, nie należy przesadzać, ponieważ wtedy wiele roślin po prostu obumrze. Wysoka kwasowość uniemożliwia roślinom przyswajanie fosforu, potasu, wapnia i innych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

Główne zdjęcie: google.com