Jeśli cebule na grządce gniją, przyczyny mogą być różne. Problemy z korzeniami i podłożem występują z powodu szkodników, chorób grzybowych i niekorzystnych warunków uprawy.

Dlaczego cebula gnije na grządce i co należy robić

Jeśli gniją korzenie, to pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są panujące na grządce warunki uprawy. Zbiory mogą obumierać z powodu nieodpowiedniego składu gleby, nadmiernego nawodnienia i innych czynników.

Nieprawidłowe podlewanie

Cebula na grządce potrzebuje dużo wody. Jeśli jednak gleba w pobliżu korzeni jest ciągle podmokła, to prędzej czy później dojdzie do gnicia. Podlewamy grządkę umiarkowanie, zgodnie z rzeczywistym stanem gleby.

Jeśli pogoda jest deszczowa, należy całkowicie zrezygnować z dodatkowego podlewania. Przy podlewaniu cebul należy stosować letnią, miękką wodę.

Nadmiar azotu

Gnicie cebuli na grządce może wystąpić z powodu nadmiaru azotu w glebie. Warzywo potrzebuje go głównie wiosną. Potem jednak zapotrzebowanie na azot zmniejsza się. Jeśli nadal będziesz stosować specjalny nawóz, nie zostanie on przyswojony pozostanie w glebie.

Zrównoważone podejście do nawożenia pomaga uniknąć gnicia cebuli. Gdy warzywo jest już wystarczająco silne i zaczęło kwitnąć, nawozy azotowe należy ograniczyć do minimum. Skupiamy się na potasie i fosforze, które wzmacniają korzenie, chronią je przed gniciem.

Niezbyt dobra jakość cebuli

Cebula zgnije, jeśli początkowo nie będzie dobrej jakości. Przed posadzeniem należy dokładnie sprawdzić cebulę i ocenić jej stan. Nie wolno używać do siewu:

  • cebule ze zgniłymi bokami, plamami i wilgotnymi górnymi łupinami;
  • cebule o nieprzyjemnym zapachu;
  • cebule o nieprawidłowym kolorze łupin.

Nawet jeśli cebula wygląda na zdrową, należy ją poddać specjalnemu zabiegowi. Materiał siewny należy namoczyć w słabym roztworze manganu przez dziesięć minut, a następnie wypłukać i wysuszyć.

Niewłaściwy płodozmian

Jeśli cebula zaczyna gnić, może to świadczyć o niewłaściwym płodozmianie. Nie jest wskazane uprawianie cebuli w tym samym miejscu dłużej niż dwa lata z rzędu. Idealnie byłoby, gdyby cebule były sadzone co roku w nowym miejscu.

Zaniedbanie tej czynności spowoduje wyjałowienie gleby. Gleba nie ma czasu na regenerację po cebuli i nawet nawożenie nie zaradzi sytuacji. Jeśli gleba jest uboga, w korzeniach rośliny często dochodzi do gnicia. Ponadto zaniedbanie płodozmianu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia na cebuli szkodników i grzybów.

Złe warunki pogodowe

Gnicie cebuli może być spowodowane złą pogodą. Podmokła gleba jest często spowodowana długotrwałymi opadami deszczu i trudno w tym przypadku wpłynąć na sytuację. Ale dzięki dobremu systemowi odprowadzania wody, cebula będzie się czuła znacznie bardziej komfortowo. Jeśli przed sadzeniem powierzchnia jest dokładnie spulchniona, a do gleby dodawany jest piasek lub keramzyt, gnicie korzeni nie wystąpi nawet podczas deszczowego lata.

Uwaga!

Grządki z cebulą warto przykryć folią, aby zabezpieczyć je przed nadmierną wilgocią podczas deszczowej pogody.

Główne zdjęcie: fermilon