Ulubionym warzywem większości ogrodników jest niewątpliwie pomidor. Wszyscy sadzimy dużo pomidorów, eksperymentując z odmianami i sposobami ich przechowywania na zimę. Ale oprócz „hormonu szczęścia”, pomidory sprawiają ogrodnikom wiele problemów.

Zwracaj uwagę na te warzywa. Dzięki Twojej troskliwości będą znacznie mniej chorować i z pewnością odwdzięczą Ci się bogatymi i zdrowymi zbiorami!

Co zrobić, gdy liście pomidorów skręcają się i krzewy zaczynają więdnąć?

Przyczyn tej choroby może być kilka.

1. Pogoda. Pomidorom optymalnie jest tylko w klimacie umiarkowanym. Brak ciepła lub jego nadmiar może spowodować skręcanie się liści.

  • Jeśli lato jest chłodne, zadbaj o lekkie przykrycie krzewów, np. folią.

  • Jeśli temperatura często wzrasta powyżej 35°C, należy spróbować zacienić miejsca gdzie rosną te warzywa.

  • Szklarnie powinny być codziennie dobrze wentylowane.

2. Brak wilgoci. W ciepłe dni pomidory lubią dużo wody. Jeśli będzie jej za mało, gleba pod roślinami zacznie pękać. W tym przypadku brak mikroelementów spowoduje skręcanie się liści ku górze.

Tutaj należy dokładnie spulchnić glebę, a następnie ściółkować i opryskiwać liście (wieczorem!) preparatami zawierającymi mikroelementy.

3. Za dużo wilgoci.

Jeśli lato było deszczowe, nie należy dodatkowo podlewać pomidorów. Może być również konieczne zabezpieczenie ich przed nadmiernym „naturalnym nawodnieniem” poprzez budowę tymczasowych osłon.

4. Mszyca ziemniaczana. Trudno to dostrzec gołym okiem, ale jeśli przyjrzeć się bliżej, to jest to całkiem możliwe.

Rośliny można ratować dowolnym środkiem na stonkę ziemniaczaną, ale zaatakowane liście i tak odpadną. Nie martw się, wyleczona roślina wkrótce będzie miała nowe liście!

5. Wynik niewłaściwego przycinania. Jeśli zbytnio dasz się ponieść, możesz usunąć zbyt wiele łodyg. Roślina jest wtedy narażona na duży stres, podobnie jak człowiek. Dlatego przycinanie najlepiej jest wykonywać w kilku etapach.

6. Nadmiar nawozów azotowych.

Sytuacji może zaradzić „równowaga” ze stosowaniem nawozów fosforowo-potasowych. Ale lepiej oczywiście zastosować dobry nawóz, najlepiej kompleks składników odżywczych.

Naturalny nawóz Agroplanta jest właśnie taki. Radzimy zwrócić na niego uwagę. Agroplant zdobywa obecnie po prostu ogromną popularność wśród ogrodników, których plony po jego zastosowaniu naprawdę wzrosły. Ale uważaj na podróbki i kupuj tylko z oficjalnej strony.

7. Siódmą przyczyną jest bakterioza. Same nasiona pomidorów mogą być zarażone tą chorobą. Niestety, nie ma lekarstwa na tę chorobę. Wystarczy pozbyć się chorych krzewów i, jeśli czas na to pozwoli, zastąpić je zdrowymi.

Główne zdjęcie: google.com