Wydawałoby się, że ludzkość wie już wszystko o swojej planecie. Ale tak nie jest. Ziemia nadal skrywa wiele tajemnic, o których nikt nic nie wie i nie wiadomo, czy dowie się o tym w przyszłości.

Ludzie ekscytują się, gdy odkrywają nowy, nieznany wcześniej twór natury. Oto kilka faktów, o których możesz nawet nie wiedzieć.

Jaka jest najwyższa góra na świecie?

Wulkan Mauna Kea na Hawajach ma 4 205 metrów wysokości, ale jeśli dodać do tego podwodną część, to jest to najwyższa góra na świecie o wysokości 1 203 metrów. Jest on o 1.355 metrów wyższy od Everestu!

Granica między Ziemią a przestrzenią kosmiczną

foto: lavender.land

Nazywana jest linią Karmana i stanowi umownie zdefiniowaną granicę między atmosferą naszej planety a przestrzenią kosmiczną. Znajduje się na wysokości 100 kilometrów nad poziomem morza.

Antarktyda jest jednym z najbardziej suchych miejsc na Ziemi

foto: lavender.land

Są to tak zwane doliny McMurdo. Stanowią one pozbawioną lodu część Antarktydy.

Słodka woda dostępna na Ziemi to tylko 3% całej wody

foto: lavender.land

Słona woda stanowi 97% zasobów wodnych naszej planety. Pozostałe 3% to wody słodkie. 70% słodkiej wody na naszej planecie znajduje się w lodowcach, a 20% w jeziorze Bajkał.

Najstarsza świątynia, jaką kiedykolwiek znaleziono, znajduje się w Turcji

foto: lavender.land

To jest Göbekli Tepe. Uważa się, że została zbudowana około 9500 lat p.n.e., czyli 5000 lat wcześniej niż Ziggurat. Jest to najstarsze znane sakralne dzieło architektoniczne.

Jak powstał księżyc?

foto: lavender.land

Nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Najbardziej wiarygodna teoria zakłada, że około 4,5 miliarda lat temu ogromny meteoryt wielkości Marsa zderzył się z jeszcze gorącą Ziemią. To, co w wyniku uderzenia zostało wyrzucone w górę, zostało połączone przez grawitację, dając tym samym początek istnieniu jedynego satelity naszej planety.

Za 250 milionów lat kontynenty wrócą do swojej pierwotnej formy

Wszystkie kontynenty naszej planety, choć niewiarygodnie wolno, poruszają się. Skłania to naukowców do przypuszczeń, że po pewnym okresie czasu, wszystkie kontynenty połączą się w jeden gigantyczny obszar zwany Pangaea Ultima (Ostatnia Pangaea).

Masowe wymieranie zostało spowodowane przez bakterię

foto: lavender.land

Methanosarcina barkeri to bakteria, która wytwarza metan. Gwałtowne rozprzestrzenienie się w oceanach około 252 mln lat temu spowodowało największe masowe wymieranie: zniknęło 90% gatunków.

Planeta w ciemności

foto: lavender.land

Mimo słońca i elektryczności musimy pamiętać, że ponad 70% Ziemi stanowią morza i oceany. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że światło może przenikać przez wodę tylko do głębokości 200 metrów, staje się oczywiste, że większość planety przebywa stale w ciemności.

Te dwa atole środkowego Pacyfiku są bardzo blisko siebie, ale różnica czasu wynosi więcej niż jeden dzień

foto: lavender.land

Choć Samoa i Sporady Środkowopolinezyjskie dzieli zaledwie dwa tysiące kilometrów, to różnica czasu wynosi aż 25 godzin!

Główne zdjęcie: lavender.land