Róża to prawdziwa królowa każdego ogrodu.

Przez lata uprawy tego pięknego kwiatu dowiedziałam się jakich błędów unikać przy uprawie róż. Mam nadzieję, że te wskazówki dotyczące uprawy róż pomogą każdej początkującej osobie.

1. Upewnij się, że miejsce zaszczepienia ma głębokość od 3 do 5 cm. Róża uschnie, jeśli ta część obumrze. Dotyczy to róż szczepionych.

2. Podczas sadzenia należy upewnić się, że gleba wokół korzeni jest dobrze nawodniona i ubita, aby nie było pustych przestrzeni. W przeciwnym razie, gdy róża zacznie rosnąć, małe korzenie nie będą miały się do czego przyczepić.

3. W wielu publikacjach zaleca się przycinanie róż jesienią przed zimowaniem. Metodą prób i błędów nauczyłam się, że nie można przycinać róż na zimę. Pozbawiamy różę składników odżywczych, które zgromadziła przygotowując się do zimy. Natomiast wiosną ścinamy wszystkie uschnięte, przemarznięte pędy aż do normalnego pąka. Przy wiosennym przycinaniu należy przyciąć róże herbaciane do 10 cm nad ziemią. Przycinamy bardzo cienkie i grube pędy - pobudza to wzrost dodatkowych pędów.

4. Podlewaj róże bardzo obficie, ale rzadko.

5. W połowie lata należy zaprzestać nawożenia. W sierpniu po raz ostatni zastosować nawóz fosforowy, aby przygotować różę do zimy.

6. Nie należy obcinać liści na zimę. Róża sama wie do kiedy potrzebuje liści. Dopóki potrzebuje pożywienia, będzie zbierać składniki odżywcze i zachowywać liście. Pozbędzie się ich, gdy składniki odżywcze nie będą już potrzebne.

7. Na zimę należy okopać krzewy róż na 20-30 cm, ale nie torfem, tylko ziemią. W przeciwnym razie, po odwilży i deszczu, pobudzi to wzrost, natomiast róża powinna spać.

8. Nie ścinaj róży w pierwszym roku, jeśli chcesz, aby Twoja róża kwitła później. Jeśli jednak chcesz, to można tylko jeden pąk i przytnij łodygę tak wysoko, jak to możliwe. W pierwszym roku system korzeniowy nie jest jeszcze tak silny i obcinając różę bardzo nisko, pobudzamy wzrost nowych pędów poniżej szczepienia. Oznacza to, że z róży może powstać dzika róża.

Główne zdjęcie: google.com