W dzisiejszym świecie coraz częściej zapominamy o wierzeniach, tradycjach i legendach. Są one zastępowane przez globalizację i nowoczesną kulturę. Jeszcze nie tak dawno wiedza była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ludzie, którzy mieli dużo wolnego czasu, obserwowali przyrodę i wyciągali odpowiednie wnioski.

Dziś mało kto wie, że istnieją rośliny, których dawniej ludzie unikali. Nie używano ich do budowy domów, a ludzie wręcz uważali, by nie budować w ich pobliżu swoich mieszkań. Wierzono, że rośliny te przyciągają złe duchy. Ale teraz można je znaleźć na każdym rogu!

Rośliny, których unikali nasi przodkowie

Olsza

Niezależnie od tego, że olsza doskonale nadaje się do budowy, nie zaleca się stosowania jej do budowy domów. Owszem, jest to drewno odporne na wilgoć, ale ludzie twierdzą, że należy go unikać. Według legendy czerwony sok z tego drzewa to nic innego jak krew diabła. Ale według innych wierzeń olsza chroni ludzi przed chorobami i rzuceniem uroku.

Osika

Drzewo to uważane jest za drzewo wampirów. Tradycja mówi, że to właśnie na tym drzewie powiesił się Judasz. Po tym wydarzeniu drzewo stało się przeklęte, skazane na ciągłe drżenie. Z osiki też nigdy nic nie budowano. Choć niektóre wierzenia twierdzą, że osika pomaga w walce ze złem. Na przykład czarownicę należy zabić osinowym kołkiem.

Topola

Wierzono, że topola wysysa energię z człowieka, pozostawiając go bez energii. Ale niektórzy wierzyli, że pąki i liście drzewa mogą pomóc w oszczędzaniu. Kawałki drzewa były nawet noszone!

Bez czarny

Wokół bzu czarnego krążyły różne plotki. Ludzie wierzyli, że drzewo wyhodował diabeł. Nie tylko go wyhodował, ale i zamieszkał w nim. Ludzie odmawiali budowania domów w pobliżu tego drzewa. Zabronione było również ścinanie lub wyrywanie drzewa. Wierzono, że diabły się zemszczą.

Pałka wodna

Uważa się, że nie należy wnosić do domu tej rośliny. Żyją w nim diabły i droga do piekła jest nim usiana. Chodzi o to, że pałka wodna służyła kiedyś do mierzenia zmarłych. Floryści unikają stosowania tej rośliny w bukietach, choć zasuszone są bardzo piękne. Uważa się, że roślina ta przyciąga pecha i choroby.

Czy jest to prawda czy nie, trudno powiedzieć. Kiedyś jednak ludzie byli bardziej skupieni na tym, co dzieje się wokół nich. Ich życie nie było wypełnione nieskończonymi mediami, wydarzeniami i informacjami. Łatwiej więc było zaobserwować przyczynę i skutek.

Główne zdjęcie: sovkusom