Pozbycie się zbędnych kilogramów wydaje się proste - mniej jeść i więcej się ruszać. W praktyce jednak jest to bardziej skomplikowane. Nasz organizm jest bardzo skomplikowanym systemem samoregulującym i gdy tylko jeden z mechanizmów nieznacznie odbiega od normy, cały balans zostaje zaburzony. Czasem więc, aby zrzucić zbędne kilogramy, trzeba uaktywnić metabolizm organizmu za pomocą własnych hormonów. Oto 6 sposobów na to, by rozpocząć proces odchudzania.

Ogranicz swój apetyt za pomocą... pysznego jedzenia!

Pewnie znasz to uczucie, kiedy nawet po obfitym posiłku czujesz, że czegoś Ci brakuje. Nawet jeśli nie czujesz głodu, idziesz do lodówki po jakieś przekąski. Chodzi o to, że nie każdy z produktów spożywczych jest jednakowo „lubiany” przez nasz organizm. Za uczucie sytości i przyjemności po posiłku odpowiedzialny jest hormon leptyna. Najbardziej uaktywnia się po posiłku białkowym. Udowodniono, że spożywanie odpowiedniej ilości produktów białkowych lub suplementów białkowych zmniejsza głód i pomaga organizmowi pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej bez utraty masy mięśniowej.

Budowanie masy mięśniowej

Hormon odpowiedzialny za przyrost masy mięśniowej sprzyja również zrzucaniu wagi. Chodzi o testosteron, hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Najlepiej aktywować go poprzez podnoszenie ciężarów. Możesz ćwiczyć na siłowni lub po prostu być aktywnym fizycznie w ciągu dnia. Pewnym potwierdzeniem, że wystarczająco obciążasz mięśnie, jest zmęczenie mięśni i zakwasy.

Nie rezygnuj ze śniadania

Każdego dnia dosłownie „budzisz” swoje hormony za pomocą porannego posiłku. Podczas snu spowalnia się tętno i częstość oddechów, a także metabolizm. Dlatego w nocy organizm spala mniej kalorii. Aby „obudzić” swój organizm, należy zjeść śniadanie. W pierwszej połowie dnia zaleca się spożywanie białka pochodzenia roślinnego, a także węglowodanów.

Chudnij na siedząco

Naukowcy z Niemiec odkryli, że niewielka utrata wagi prowadzi do długotrwałego obniżenia poziomu hormonów tarczycy T3 i T4. Niższy poziom tych hormonów prowadzi z kolei do zwiększenia efektywności metabolizmu podczas odpoczynku. To znaczy, że pozbywając się co najmniej 2-3 kilogramów nadwagi, uruchomisz proces odchudzania, ponieważ przyspieszony metabolizm będzie skuteczniej spalał nadmiar tłuszczu, nawet gdy nie będziesz się ruszać.

Zadbaj o jakość swojego snu

Kiedy się nie wysypiasz, poziom wspomnianej leptyny spada, więc ryzykujesz, że brak snu zrekompensujesz sobie jedzeniem. Kiedy jesteś zmęczony, twój organizm potrzebuje „zastrzyku energii”, który dostaje dzięki snu lub jedzeniu. Nie trudno się domyślić, które z nich przyczynia się do utraty wagi.

Nie zapominaj o ćwiczeniach oddechowych

Badania wykazały, że uczestnicy, którzy przez miesiąc ćwiczyli oddychanie, mieli znacznie szybszy metabolizm i 37% więcej tlenu w organizmie.

Należy pamiętać, że ten artykuł dotyczy aktywacji własnych hormonów, więc nigdy nie należy próbować przyjmować żadnych leków hormonalnych, aby zacząć chudnąć. Pamiętaj, że źródłem każdej pozytywnej zmiany jest miłość do siebie i pozytywne nastawienie.

Główne zdjęcie: lavender.land