Jest taka cudowna rzecz, która nazywa się crab bucket theory, inaczej „mentalność kraba”. W skrócie oznacza to, że kraby są tak głupimi zwierzętami, że każdy z nich mógłby z łatwością wydostać się z wiadra samodzielnie, ale kiedy jeden z nich próbuje wydostać się z wiadra, pozostali czepiają się go i wciągają z powrotem do środka.

Dlatego „mentalność kraba” jest stosowana do opisania egoistycznego, krótkofalowego sposobu myślenia, który jest dostosowany do podejścia „Jeśli ja nie mogę tego zrobić, to ty też nie możesz”.

Kiedy próbujesz rzucić palenie, a Twoi znajomi mówią „i tak ci się nie uda” i podają Ci papierosa - mentalność kraba. Kiedy zdobywasz drugi stopień naukowy, a twoi koledzy zastanawiają się głośno, po co ci to, przecież i tak już się męczysz w pracy - mentalność kraba. Kiedy rodzice mówią ci, że jesteś głupi (nieudacznik, nigdy nie uda ci się nic osiągnąć) - tak, znowu mentalność kraba.

To ludzka natura i nie da się z tym nic zrobić z wyjątkiem tego, że będziesz silniejszy i będziesz szedł dalej, nawet gdy sto osób będzie cię ciągnąć do tyłu.

Główne zdjęcie: fit4brain.com