Zdrada małżeńska jest symptomem nieszczęśliwego małżeństwa. Chodzi o niezaspokojone potrzeby małżonków w związku małżeńskim. Jeśli małżonek nie otrzymuje czegoś w związku, szuka tego na boku.

Nie każda rodzina jest w stanie poradzić sobie ze zdradą. Łatwiej więc zadbać o związek przy pierwszych oznakach niezadowolenia, niż wystawiać swoje małżeństwo na taką próbę.

Amerykański naukowiec Willard Harley, autor książki „His Needs, Her Needs: Building an Affair-Proof Marriage”, przeprowadził eksperyment z udziałem ponad 800 par i zwrócił uwagę na podstawowe potrzeby mężczyzn i kobiet przebywających w związku małżeńskim - gdy są one zaspokojone, małżonkowie zupełnie inaczej się zachowują wobec siebie.

Istnieje pięć potrzeb małżeńskich, które drastycznie zmniejszają prawdopodobieństwo zdrady małżeńskiej.

Oto następujące potrzeby:

1.Dla kobiet jest to potrzeba czułości. Kiedy mężczyzna daje kobiecie kwiaty, przytula ją, całuje, trzyma za rękę, kobieta czuje, że jej partner kocha ją.

W przypadku mężczyzn to zaspokojenie seksualne. Często podczas terapii kobiety skarżą się na brak czułości ze strony mężczyzny, zazwyczaj te same kobiety dzielą się tym, że regularnie odmawiają mężowi intymności. Te potrzeby są powiązane: jeśli mężczyzna nie okaże czułości, nie dostanie seksu, jeśli kobieta odmówi mężowi intymności, on nie okaże czułości.

2. W przypadku kobiet - potrzeba rozmowy. Kobieta potrzebuje mężczyzny, który ją wysłucha, zareaguje emocjonalnie na to, co opowiada mu małżonka. Przed ślubem dwójka osób dużo ze sobą rozmawia, pokazując swoje zainteresowanie i miłość do siebie. Kobiety oczekują, że to zainteresowanie będzie trwało również w małżeństwie. Badanie przeprowadzone przez W. Harleya wykazało, że kobieta potrzebuje około 15 godzin tygodniowo uwagi ze strony partnera, aby zaspokoić tę potrzebę. To około 2 godziny dziennie.

W przypadku mężczyzny, kobieta powinna być dobrym towarzyszem do spędzania wolnego czasu i rozrywki. Nierzadko zdarza się, że kobiety przed ślubem z radością angażują się w hobby swojego partnera: razem wędkują, oglądają piłkę nożną itp. Gdy są małżeństwem, kobiety starają się zainteresować partnera swoim hobby. Albo po prostu pozwalają swojemu partnerowi na relaks i zabawę, nie uczestnicząc w tym. Może to być bardzo niebezpieczne dla małżeństwa, ponieważ, ku swojemu zaskoczeniu, mężczyźni przywiązują dużą wagę do tego, czy ich małżonka potrafi być wierną towarzyszką podczas wypoczynku i różnych innych zajęć.

3. Potrzebą kobiety jest, aby jej współmałżonek był szczery i otwarty. Kobieta potrzebuje prawdy, zarówno na co dzień, jak i w nadzwyczajnych sytuacjach, zarówno w drobnych sprawach, jak i w poważnych. Jeśli mężczyzna zataja informacje lub oszukuje, kobieta przestaje mu ufać. Kobieta może czuć się niepewnie.

Potrzeba mężczyzny: atrakcyjność fizyczna żony. Ta potrzeba ma dwa aspekty. Pierwszym z nich jest możliwość przedstawienia społeczeństwu atrakcyjnej kobiety jako żony. Drugi aspekt jest taki, że w związku miłosnym trudno jest mężczyźnie cenić żonę tylko za jej cechy. Mężczyźni mają potrzebę by żona była atrakcyjna fizycznie.

4. Kobieta potrzebuje wystarczająco dużo pieniędzy. Może nigdy nie będzie dużo pieniędzy, ale jest określona kwota, która wystarczy do życia, gdy jest poczucie bezpieczeństwa i pewność co do przyszłości. Kobiety chcą mieć wybór między byciem gospodynią domową a robieniem kariery.

Mężczyzna potrzebuje komfortu w domu. Potrzeba mężczyzny do spokoju i komfortu jest tak wielka, że często fantazjuje o swojej żonie witającej go z radością w domu, w którym są dobrze wychowane dzieci. Ta fantazja ma ciąg dalszy, gdy żona zaprasza go, by usiadł i zrelaksował się przed pyszną kolacją. Następnie rodzina wychodzi na wieczorny spacer, po którym dzieci spokojnie kładą się spać. Następnie relaksują się z żoną, rozmawiają, oglądają trochę telewizji, po czym udają się do sypialni, aby uprawiać seks. Żony mogą się śmiać z takiego scenariusza. Rzeczywistość często jest zupełnie inna. Ale mężczyźni mają taką potrzebę.

5. Dla kobiety ważne jest, aby mężczyzna był dobrym ojcem dla jej dzieci. Nie tylko dobrym ojcem, ale wzorem do naśladowania. Dla kobiety ważne jest, aby zobaczyć swoje ukochane dziecko w ramionach mężczyzny, którego kocha.

Mężczyzna potrzebuje podziwu. Mężczyzna chce być z siebie dumny. Należy odróżnić podziw od oceniania. „Jesteś dobry, jesteś fajny, jesteś najlepszy” to ocenianie. Podziw może być wyrażony poprzez uczucie, jakie kobieta czerpie z zachowania mężczyzny. Na przykład: „cieszę się, gdy widzę twoje osiągnięcia”, „jest mi miło, gdy jesteś pięknie ubrany”, „podziwiam cię i czuję wsparcie, gdy stajesz w mojej obronie”. Najważniejszy jest szczery podziw, niech to będzie drobiazg, ale coś, co wywołuje prawdziwe pozytywne emocje.

Kiedy te potrzeby są zaspokajane, partnerzy czują się dobrze, ich związek jest silny i nie ma mowy o zdradzie małżeńskiej.

Główne zdjęcie: lime.energy