Koniecznie dodaj go do swojej codziennej diety!

Prawdziwy Parmigiano Reggiano, czyli parmezan, pochodzi z regionu Emilia Romagna. Ten region północnych Włoch słynie z wyśmienitych restauracji i produktów.

Parmezan wytwarzany jest w specjalnych mleczarniach ze świeżego mleka od krów, które nigdy nie były karmione suchą karmą. W mleczarniach stosuje się ściśle regulowany proces dojrzewania serów, aby zapewnić różne stopnie dojrzałości.

Dzięki temu konsumenci otrzymują prawdziwy parmezan, który ma wiele korzyści zdrowotnych. Należy pamiętać, że starty parmezan w plastikowych pojemnikach jest przygotowywany zupełnie inaczej i nie ma żadnych korzyści zdrowotnych.

Oto zalety prawdziwego parmezanu:

Ma niską zawartość tłuszczu i nie zawiera węglowodanów i laktozy.

„Parmezan jest doskonałym źródłem białka i tłuszczu. Jest pełen witamin i minerałów - wapnia, witaminy A, witamin B6 i B12, fosforu, cynku, miedzi - opowiada dietetyk Lea Silbermann. - Najzdrowsze są zazwyczaj sery twarde, takie jak parmezan czy provolone. Najtwardsze sery mają zwykle więcej białka i mniej tłuszczu”.

30 g parmezanu zawiera około 10 g białka. Prawdziwy parmezan jest lekkostrawny dzięki swoim właściwościom probiotycznym, a także zawiera dużo wapnia. Dzięki temu wzmacnia kości i chroni je przed osteoporozą.

Parmezan jest produktem mlecznym nie zawierającym laktozy.

„Ludzie z nietolerancją laktozy zwykle doświadczają nieprzyjemnych objawów żołądkowo-jelitowych po spożyciu sera, ale jedna porcja parmezanu im nie zaszkodzi” - mówi Silbermann.

Parmezan jest wprawdzie wytwarzany z mleka zawierającego laktozę, ale w miarę dojrzewania sera jest ono przekształcane w kwas mlekowy. W takim serze praktycznie nie pozostaje laktozy, poza minimalną ilością.

Ponadto parmezan nazywany jest serem twardym i można go jeść podczas ciąży. Są też inne odmiany sera, które mogą jeść muzułmanie i żydzi.

Parmezan można dodać do wielu różnych potraw.

Chociaż nie należy traktować parmezanu jako podstawy diety, może on być „pysznym dodatkiem” do każdej zrównoważonej, zdrowej diety, według Silbermann. Albo dodając parmezan do dania, albo po prostu podjadając go, należy trzymać się zalecanej dawki około ¼ szklanki tartego parmezanu na porcję.

Oczywiście, można naprawdę doświadczyć korzyści związanych ze spożywaniem parmezanu tylko w połączeniu ze zdrową żywnością.

„Posypuję parmezanem makaron z ciecierzycą lub soczewicą i uwielbiam dodawać go do pieczonych warzyw, takich jak brokuły i szparagi” - mówi Silbermann.

Główne zdjęcie: kakao.im