Ile dziurek znajduje się w uchu człowieka? Logicznie rzecz biorąc, początkowo jest jedna, a potem niemal każda osoba robi sobie kilka dla kolczyków i piercingu. Znaleźliśmy opis ciekawego zjawiska, który naukowo brzmi jako „fistula preauricularis”. Postanowiliśmy opowiedzieć o tym. Co jeśli siostrzenica urodzi się z dziurką przy uchu, a ktoś nie będzie wiedział, przestraszy się i będzie szukał lekarstwa u znachorów?

foto: lemurov.net

Przetoka przeduszna jest zawsze wadą wrodzoną, nie należy jej mylić z urazami po upadku z drzewa w wieku przedszkolnym. Po raz pierwszy została szczegółowo opisana już w 1864 roku przez dr Van Heusingera, który zauważył, że „ta dziurka” jest jak pieprzyk. Może być przy każdym uchu lub jednym, jako jedna lub kilka, duża lub mała, ledwo zauważalna lub bardzo wyraźnie widoczna. Jeśli w Twojej rodzinie ktoś ma taką dziurkę, a nawet Ty - Twoje dzieci z dużym prawdopodobieństwem też będą miały. Odziedziczą po Tobie.

foto: lemurov.net

We współczesnym świecie w rozwiniętych krajach Zachodu takie przetoki ma mniej niż 1% ludzi, w Azji - do 4%, a w Afryce - całe 10%. Ponieważ od czasów starożytnych interpretowano to jako „znak bogów” i doceniano jego właściciela, nie spieszono się ze spaleniem go na stosie. Przetoka nie pełni żadnej funkcji. Jedynym kłopotem jest to, że w przypadku zaniedbania higieny zarazki mogą dostać się do dziurki i wywołać infekcję, ale każdy kompetentny lekarz bez problemu poradzi sobie z tym.

foto: lemurov.net

Co więc należy zrobić, gdy dziecko urodzi się z dziurką przy uchu? Wytłumacz bliskim, że to nie patologia, ani ślad po eksperymencie kosmitów, nie ma się czym przejmować. Gdy dziecko podrośnie, to powiedz mu, że to nic wielkiego i dodatkowy powód, by przypominać mu o myciu uszu.

Główne zdjęcie: lemurov.net