Człowiek jest istotą społeczną, dlatego ważne jest, aby każdy z nas nauczył się prawidłowo komunikować z otaczającymi nas ludźmi. Jeśli chcesz, aby ludzie cię słyszeli, ważne jest, abyś nauczył się mówić poprawnie.

Zapewne często i bezbłędnie rozpoznawałeś, kiedy ktoś w Twoim otoczeniu jest znudzony, smutny, szczęśliwy lub kiedy jest bardzo zainteresowany komunikacją. Wszystko to wynika z faktu, że Twój rozmówca użył w rozmowie określonego rodzaju intonacji. Zdarza się to nieświadomie, ale można stworzyć zainteresowanie wokół swojej osobowości i przyciągnąć uwagę innych, dobierając określoną intonację.

Jak wpływać na ludzi za pomocą swojego tonu głosu

Jeśli chcesz podkreślić jakieś wyrażenie, powinieneś nauczyć się akcentować. Na przykład, jeśli naprawdę chcesz pokazać komuś, że go lubisz, podkreśl słowa, które to sugerują: „Wczorajszy wieczór był wspaniały. Podobasz mi się, więc chętnie bym się z Tobą jeszcze zobaczyła”. W tym zdaniu ważne jest zaakcentowanie „podobasz mi się”. To oznacza, że wyraz powinien być wymawiany w taki sposób, aby po nim była krótka chwila pauzy. W ten sposób osoba ta będzie wiedziała, że zaakcentowałeś to.

Aby uspokoić człowieka, trzeba mówić ciszej i nieco wolniej. Gdy mówimy szybko i głośno, zwiększa to poziom zdenerwowania. Osoba, która wypowiada się w ten sposób, prawdopodobnie jest zdenerwowana i agresywna, lub defensywna. Bardzo łatwo jest nam wszystkim zrozumieć, kiedy ktoś zachowuje się w ten sposób. Jeśli czujesz spokój i jesteś pozytywnie nastawiony, mów powoli. Szybkie mówienie jest wskaźnikiem nadmiernej emocjonalności.

Aby pokazać swoją pewność siebie, powinieneś też mówić nieco wolniej. Koniecznie ćwicz, wypowiadając kilka prostych zdań, spowalniając nieco swoją narrację. Przyda się to podczas rozmów z nieznajomymi lub w miejscach publicznych.

Przydatne wskazówki od ekspertów

Staraj się, aby Twoja wypowiedź była prosta. Jeśli chcesz, aby osoba lub grupa ludzi wyczuła Twoją energię i odebrała Twój wewnętrzny przekaz, postaraj się unikać skomplikowanych słów. Wyrażaj się prostszymi słowami, aby Twoi słuchacze lub rozmówcy mogli Cię lepiej zrozumieć. Mów wyraźniej i nie używaj obcych słów, podążając za pewnymi trendami.

Bardzo ważne jest również, aby upewnić się, że utrzymujesz prawidłową postawę ciała i kontakt wzrokowy. Podczas dialogu trzymaj plecy prosto, aby Twoje wypowiedzi były bardziej przekonujące. Pamiętaj, aby patrzeć swojemu rozmówcy w oczy, ale nie przez cały czas. Wielu ekspertów podaje różne liczby - jedni mówią, że dobrze jest nawiązywać kontakt wzrokowy podczas rozmów biznesowych mniej więcej przez połowę czasu, a inni, że warto go nawiązywać nieco rzadziej. W przypadku rozmów o charakterze romantycznym czas kontaktu wzrokowego można zwiększyć nawet do 70-80 procent.

Główne zdjęcie: esotericblog