Twórca „Mona Lisy”, „Ostatniej Wieczerzy”, malarz, rzeźbiarz, architekt, inżynier, naukowiec - tak zwykliśmy wyobrażać sobie Leonarda da Vinci. Ale co z jego osobowością? Czy wiedzieliście na przykład, że Leonardo był oburęczny i miał dysleksję?

Przygotowaliśmy 20 ciekawostek z życia słynnego Leonarda da Vinci!

Leonardo urodził się w rodzinie Piero da Vinci, zamożnego notariusza i właściciela ziemskiego, oraz chłopki o imieniu Caterina. W domu otrzymał dobre wykształcenie, ale brakowało mu systematycznego nauczania greki i łaciny.

W sądzie w Mediolanie, gdzie oskarżono Leonardo, był uważany za muzyka, a nie malarza czy wynalazcę – chodzi o to, że Da Vinci wspaniale grał na lirze.

Istnieją pewne podstawy, które wskazują, że da Vinci był homoseksualistą. Podczas nauki w pracowni Verocchio został oskarżony o molestowanie chłopca, który był modelem, ale sąd go uniewinnił.

Istnieje jedna z teorii, że słynna Mona Lisa uśmiecha się z powodu wiedzy o swojej ciąży.

Według innej teorii Mona Lisa była zabawiana przez muzyków i klaunów, gdy pozowała artyście.

Istnieje też trzecia teoria, która sugeruje, że Mona Lisa to autoportret Leonarda.

Wydaje się, że Leonardo nie pozostawił ani jednego autoportretu. Naukowcy mają wątpliwości, czy słynny autoportret Leonarda (datowany na lata 1512-1515) przedstawiający go w starszym wieku jest takim właśnie portretem. Uważa się, że jest to prawdopodobnie tylko szkic głowy apostoła do „Ostatniej Wieczerzy”. Wątpliwości, że jest to autoportret artysty, pojawiały się od XIX wieku, ostatnio przez profesora Pietro Maraniego, jednego z największych znawców życia Leonarda.

Naukowcy z Uniwersytetu w Amsterdamie i specjaliści ze Stanów Zjednoczonych zbadali tajemniczy uśmiech Mona Lisy za pomocą nowego programu komputerowego: według nich zawiera on 83% szczęścia, 9% obojętności, 6% strachu i 2% złości.

Bill Gates kupił w 1994 roku Codex Leicester, zbiór dzieł Leonarda da Vinci, za 30 milionów dolarów. Od 2003 roku jest prezentowany w Seattle Museum of Art.

Leonardo miał wielką miłość do wody - opracował instrukcje do nurkowania, wymyślił i opisał sprzęt do nurkowania, do oddychania pod wodą. Wszystkie wynalazki Leonarda stanowią podstawę nowoczesnego sprzętu do nurkowania.

W dzisiejszych czasach odpowiedź na pytanie „dlaczego niebo jest niebieskie” jest łatwa i znana nawet dzieciom. Ale to Leonardo odpowiedział na nie jako pierwszy! W książce „O malarstwie” napisał: „Błękit nieba wynika z gęstości cząstek powietrza, które znajdują się pomiędzy Ziemią a otaczającą ją czernią”.

Obserwacje księżyca doprowadziły Leonarda do jednego z jego ważnych odkryć naukowych - blada poświata na ciemnej części półksiężyca jest wynikiem światła słonecznego odbitego od Ziemi.

Leonardo równie dobrze posługiwał się lewą i prawą ręką - był oburęczny. Cierpiał na dysleksję (trudności w czytaniu), stan znany jako „ślepota słowna”, który został powiązany ze zmniejszoną aktywnością mózgu w określonym obszarze lewej półkuli. Leonardo znany był z tego, że potrafił pisać w lustrzanym odbiciu.

Luwr wydał ostatnio 5,5 mln dolarów na budowę własnej galerii dla Mona Lisy. Poświęcono jej dwie trzecie sali o łącznej powierzchni 840 metrów kwadratowych. Ogromna przestrzeń została przebudowana na galerię, na jednej ze ścian teraz wisi słynne dzieło Leonarda. Przebudowa, którą zaprojektował peruwiański architekt Lorenzo Piqueras, trwała około czterech lat. Decyzja została podjęta, ponieważ Mona Lisa nie była widoczna wśród innych obrazów włoskich malarzy, a zwiedzający musieli stać w długich kolejkach, aby zobaczyć arcydzieło.

W sierpniu 2003 roku z zamku Drumlanrig w Szkocji skradziono obraz Leonarda da Vinci o wartości 50 milionów dolarów – „Madonna z wrzecionem”. Arcydzieło zniknęło z domu jednego z najbogatszych szkockich właścicieli ziemskich, księcia Buccleuch. FBI opublikowało w listopadzie ubiegłego roku listę 10 najbardziej głośnych przestępstw związanych ze sztuką, na której znalazło się to włamanie.

Leonardo pozostawił projekty łodzi podwodnej, śmigła, czołgu, krosna, łożyska kulkowego i maszyn latających.

W grudniu 2000 roku brytyjski skoczek Adrian Nicholas w RPA skoczył ze spadochronem z wysokości 3000 metrów, który stworzył na podstawie projektów Leonardo da Vinci.

Leonardo dokonywał sekcji zwłok, aby dowiedzieć się więcej o narządach wewnętrznych i mięśni - pomogło mu to w przedstawieniu ludzkiego ciała w najbardziej naturalistyczny sposób.

Da Vinci był wegetarianinem, więc gdy udawał się na targ, miał tradycję - kupował ptaki w klatkach, by wypuścić je na wolność.

Podczas budowy kanałów Leonardo da Vinci dokonał obserwacji, która później pod jego nazwiskiem weszła do geologii. Doszedł on do wniosku, że Ziemia jest znacznie starsza niż się uważa według Biblii.

Główne zdjęcie: lime.energy