Jeśli chcesz kupić krzesło zaprojektowane przez Gavina Munro, to się nie uda. Po pierwsze, zapewne nie chciałbyś płacić 5 tys. euro za jeden mebel, a po drugie, terminy są zarezerwowane na kilka lat do przodu. Chodzi o to, że Gavin dosłownie hoduje swoje meble i inne wyposażenie na polu. Jesteśmy bardzo zaciekawieni jego wspaniałym sposobem!

foto: lemurov.net

foto: lemurov.net

foto: lemurov.net

Stworzenie jednego krzesła zajmuje projektantowi od siedmiu do dziesięciu lat, ponieważ przedmiot rośnie jak zwykłe drzewo. W istocie jest to ta sama młoda wierzba, która dzięki wprawnym rękom i żmudnej pracy została zmuszona do wielokrotnej zmiany położenia pnia i gałęzi, aby stworzyć dziwaczną konstrukcję. To nie tylko przeplatanie się gałęzi, ale przemyślana konstrukcja, która jest piękna, wygodna i niezawodna. Zatem nawet dekada pracy nie wystarczy, dlatego cena jest więcej niż uzasadniona.

foto: lemurov.net

foto: lemurov.net

foto: lemurov.net

Gavin porównuje swoją pracę do czarów, ponieważ on tylko pomaga młodemu drzewku nabrać kształtu, a ono samo rośnie. Mężczyzna czeka pięć lat, aż drzewo nabierze sił, a następnie niezwykle ostrożnie rozpoczyna przycinanie, szczepienie, nawożenie i podwiązywanie. Pojedynczy pień można podzielić na kilka, wykorzystując nawóz, a wierzba będzie rosła we wszystkich kierunkach jednocześnie. To szalenie trudny i fascynujący proces transformacji drzewa - na jednym pniu trzeba wyhodować co najmniej kilkanaście pni, odciąć ponad sto dodatkowych pędów i stworzyć co najmniej 30 wiązań.

foto: lemurov.net

foto: lemurov.net

foto: lemurov.net

Dawno temu, w młodości, projektant spędził osiem lat w szpitalu - miał problemy z kręgosłupem. Budynek stał na skraju miasta, obok lasu, przez co mógł obserwować rosnące drzewa. To właśnie wtedy Gavin zdał sobie sprawę, że pozostawiony sam sobie, wyrośnie na byle co. Ale działając stanowczo, ostrożnie i inteligentnie mógł zmienić żywy organizm i nadać mu pełny i prawidłowy kształt. Jak w medycynie, tak i w ogrodnictwie. Jak na razie wszystkie jego prace mają charakter eksperymentalny, ale w 2021 roku obiecuje zebrać pierwszy duży „plon krzeseł” i wtedy się okaże, czy społeczeństwo doceni jego pracę. Muzea i galerie już teraz doceniają.

foto: lemurov.net

foto: lemurov.net

Główne zdjęcie: lemurov.net