Zielone ściany, wysokie sufity, antyczne meble, kominek z płonącym ogniem i luksusowy gabinet z prawdziwą maszyną do pisania - wyobraźnia podpowiada, że właśnie w takim miejscu tworzył Hemingway...

Ten niezwykły dom ujmuje każdym szczegółem. Z pokoju do pokoju chodzi się jak po muzeum, próbując krok po kroku odgadnąć, jaki człowiek tu mieszka. Jaki jest jego charakter? Jakie są jego przyzwyczajenia? Ulubione kolory? Hobby? Uwielbiam takie wnętrza - to jak lustro, w którym odbija się osobowość jego właściciela.

W takim właśnie miejscu mieszka 54-letni szkocki pisarz Andrew O'Hagan. Trudno określić jego życie jako słodkie i łatwe. Dorastał w dysfunkcyjnej rodzinie - jego matka pracowała jako sprzątaczka, a ojciec był pijakiem. W jednym z wywiadów pisarz wspominał, że jako dziecko chował książki od ojca pod łóżko - żeby ten ich nie sprzedał. Rodzina była wielodzietna (Andrew ma czterech braci), a on jako pierwszy zdobył wyższe wykształcenie.

Prawdopodobnie, gdyby ktoś powiedział temu chłopakowi z biednej rodziny, że pewnego dnia będzie mieszkał w dużym i pięknym domu, a jego książki zostaną przetłumaczone na 15 języków, Andrew nie uwierzyłby.

foto: trustload.com

Zacznijmy od salonu, który bez wątpienia jest sercem tego domu. Regały z książkami podkreślają wysokość sufitów

foto: trustload.com

Na ścianach znajduje się kolekcja obrazów. Nie są to reprodukcje. Niektóre z nich mają ponad 100 lat

foto: trustload.com

Przy przeciwległej ścianie znajduje się otwarty kredens z kolekcją naczyń (moje marzenie!). Swoją drogą, widzicie koła ratunkowe na poręczy schodów? 100% vintage

foto: trustload.com

Tak wygląda miejsce na herbatę i obiad/kolację. W domu widać sporo przedmiotów w stylu retro, bo właściciel zajmuje się nie tylko literaturą, ale i kolekcjonerstwem

foto: trustload.com

Z salonu można wejść do małej kuchni

foto: trustload.com

W kuchni panuje zupełnie inny nastrój

foto: trustload.com

I nawet tutaj są książki

foto: trustload.com

To co najbardziej lubię w takich wnętrzach to ornamenty. Na pościeli, tapicerce mebli, dywanach...

foto: trustload.com

Przedpokój służy za bibliotekę, a ściany to prawdziwa ekspozycja

foto: trustload.com

Zerknijmy do łazienki

foto: trustload.com

W domku pisarza musi być biuro. Jak bez niego żyć? Tutaj szczególnie podoba mi się lampa, masywny stół vintage i stare dywany.

foto: trustload.com

Detale wnętrza. Zobaczcie, ile tu jest pięknych rzeczy!

To już koniec naszej ekspresowej wycieczki. Zdjęć nie ma zbyt wiele, ale miło się je oglądało. Podzielcie się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami na temat domu! Jakie ciekawe rzeczy udało wam się tu zobaczyć?

Główne zdjęcie: trustload.com