Każda osoba, która ma ogród, zapewne przynajmniej raz w życiu słyszała o tym, by użyć skorupek jajek. Ale jak to zrobić dokładnie i po co jest to potrzebne? Jakie są zalety skorupek jajek i jak można je najskuteczniej wykorzystać? O tym będzie mowa poniżej.

foto: cpykami

Skorupki jajek znane są jako źródło wapnia (90%), a także fosforu, fluoru, miedzi, żelaza i wielu innych. Przede wszystkim skorupki należy przygotować - dokładnie umyć i wysuszyć przez 6 godzin. Następnie można je wykorzystać w ogrodzie warzywnym na kilka różnych sposobów. Pierwszy z nich to nawóz w płynie. Rozdrobnione skorupki (z 2 jajek) zalej czystą wodą do litrowego słoika, odstaw w ciemne miejsce na 7 dni. Następnie podlej wszelkie uprawy tym nawozem.

foto: cpykami

Drugim sposobem wykorzystania skorupek jajek to przygotowanie sadzonek. Do połówek skorupek jajek wsyp ziemię i posadź nasiona. Poczekaj, aż wyrosną siewki. Może to potrwać 2-3 tygodnie, w zależności od wybranej rośliny (nadaje się do wszystkich roślin bez wyjątku).

foto: cpykami

Teraz ściśnij skorupkę tak, aby pękła i posadź roślinę bezpośrednio w glebę. Skorupka będzie świetnym nawozem dla małej rośliny.

foto: cpykami

Skorupki można również po prostu zostawić na wierzchu obok rośliny. Jest to świetnym nawozem, a do tego chroni przed szkodnikami.

foto: cpykami

Wygodniejszą metodą jest zmielenie skorupek w młynku do kawy. Jest to bardzo wygodne, by posypać wokół roślin w zależności od potrzeb.

foto: cpykami

Ostatnim sposobem wykorzystania skorupek jajek jest ich zdolność do odstraszania szkodników od warzyw krzyżowych. Połówki skorupek jajek nawlecz na długi sznurek wycięty np. z plastikowej torby.

foto: cpykami

Następnie zostaw w pobliżu warzyw krzyżowych. To właśnie skorupki jajek odstraszą ślimaki i inne szkodniki z ogrodu warzywnego.

foto: cpykami

Główne zdjęcie: cpykami