Wczoraj wybrałem się na spacer po wsi, przyjrzałem się drzewom w sadach i doszedłem do wniosku, że większość ogrodników nie wie, jak prawidłowo bielić drzewa. Większość myśli tylko o tym, co bielić, ale nigdy nie zadaje sobie pytania, jak to zrobić poprawnie. Po prostu patrzą na to, co robią ich sąsiedzi i automatycznie rok w rok robią to samo. Niewiele z tego pożytku.

foto: topfakty.com

Celem bielenia jest ochrona kory drzewa przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Bielenie takie jak na zdjęciu nie jest ochroną - to tylko zmarnowany czas. Często widzę drzewa, które są pobielone w ten sposób. Ludzie wykonują kilka pociągnięć pędzlem wokół pnia i myślą, że po wszystkim. Ale drzewo nadal nie ma ochrony i pozostaje niezabezpieczone.

foto: topfakty.com

Jak prawidłowo bielić drzewa?

Dobrej jakości mieszankę do bielenia, która naprawdę chroni korę, nakłada się na całą wysokość pnia plus połowę pierwszej warstwy szkieletu odchodzącej od gałęzi. To sformułowanie brzmi skomplikowanie, ale w rzeczywistości jest znacznie prostsze.

Na zdjęciu widać bielenie wykonane prawidłowo.

foto: topfakty.com

Widzimy, że bielony jest nie tylko pień, ale również dolna warstwa gałęzi. Wysokość bielenia zależy od drzewa, ponieważ wszystko zależy od odległości gałęzi szkieletu od ziemi. Niektóre drzewa mają więcej tej odległości, inne mniej.

Ponadto liczy się nie tylko sam proces bielenia, ale również przygotowanie do niego. Każdy wie, że bielenie przeprowadza się przy suchej pogodzie. Temperatura nie powinna być niższa niż plus pięć stopni. Ale do bielenia drzew przygotowuje się już po deszczu, gdy są one jeszcze mokre.

foto: topfakty.com

U dojrzałych drzew kora czasem obumiera, rozwarstwia się i zarasta mchem. Wszelkie "martwe" części należy usuwać za pomocą specjalnych narzędzi ogrodniczych. Do usuwania martwych części z młodych drzew nie potrzeba specjalnych narzędzi. Można użyć szorstkiej części gąbki do mycia naczyń.

Po wykonaniu przygotowań należy poczekać na dobrą pogodę i rozpocząć bielenie drzewek.

Główne zdjęcie: topfakty.com