Dowiedz się, jaki środek może pomóc szybko uratować rośliny przed mączniakiem

Mączniak to groźna choroba grzybowa, która wygląda jak biały nalot. Rośliny dotknięte tą chorobą rosną powoli, do tego gubią liście i nie mają kwiatów, a plony są o wiele mniejsze. Podpowiemy Ci, jakie środki pomogą pozbyć się mączniaka.

Mączniak - co to jest

Biolodzy twierdzą, że mączniak to grupa chorób, które są wywoływane przez grzyby. Aby stwierdzić, czy roślina jest zaatakowana, należy przyjrzeć się jej liściom, pędom i łodygom - mogą mieć biały nalot. Jest to grzyb, który żywi się tkankami rośliny.

Zazwyczaj infekcja zaczyna się od samego dołu, stopniowo przesuwając się w górę. Na uszkodzonych roślinach liście zaczynają więdnąć, pokrywają się ciemnymi plamami i mogą opadać. Rośliny zaatakowane przez mączniaka mają mniejsze szanse na przetrwanie zimy, przez co można spodziewać się gorszych plonów.

Przyczyny występowania mączniaka mogą być różne:

- pozostawione przed zimą liście;

- brudne rękawice lub narzędzia;

- wiatr lub deszcz, który przenosi zarodniki grzybów;

- nieumiejętne przesadzanie rośliny;

- przesycenie gleby azotem.

Doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że mączniak bardzo często atakuje rośliny, które rosną w niedostatecznie przewietrzanych pomieszczeniach.

Uniwersalny środek, który pomoże zwalczyć mączniaka - sprawdzone sposoby

Oczywiście lepiej nie dopuścić do rozwoju choroby. Najlepiej działać zapobiegawczo. Łatwiej jest zapobiegać jakiejkolwiek infekcji niż ją leczyć.

Zapobieganie mączniakowi obejmuje:

- stosowanie odmian mniej lub bardziej odpornych na choroby;

- zachowanie odpowiednich odległości między roślinami;

- regularne spulchnianie gleby (zwłaszcza przy deszczowej pogodzie);

- przekopywanie gleby jesienią;

- dobrze przemyślany system nawadniania;

- stosowanie większej ilości nawozów fosforowych i potasowych;

- okresowe zwalczanie chwastów i pozostałości po uprawach na działce;

- dezynfekcja szklarni.

Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której musisz szybko pozbyć się mączniaka, użyj następujących środków. Na przykład soda oczyszczona jest równie dobra jak środki kupowane w sklepie. Przepis jest prosty - rozpuść 10 gramów sody oczyszczonej w dwóch litrach gorącej wody i dodaj łyżeczkę startego szarego mydła lub mydła w płynie. Po ostygnięciu spryskaj powstałym roztworem rośliny. Należy spryskiwać co 6-8 dni, łącznie 2-3 razy.

Alternatywą jest również jodyna - rozcieńcz 1 ml jodyny w litrze wody, do róż użyj 1 ml na 400 ml. Należy spryskiwać rośliny dwa razy dziennie przez pięć dni. Mangan to kolejny środek, który można wykorzystać do zwalczania grzyba. Musisz rozpuścić 1 g manganu w 4 litrach wody. Powstałym roztworem należy spryskać rośliny, krzewy lub drzewa - wystarczy 2-3 razy co 6-8 dni. Najlepszym czasem na wykonanie opryskiwania jest okres po deszczu.

Główne zdjęcie: unian.net