Woda po gotowanych ziemniakach jako nawóz

Wystarczy raz w tygodniu podlewać sadzonki wodą po gotowanych ziemniakach, aby dobrze rosły. W tym celu należy umyć ziemniaki, zalać je wodą i ugotować. Oczywiście można użyć do tego obierki zamiast całego ziemniaka, ale obierki po ugotowaniu wydzielają nieprzyjemny zapach. Aby nie zniszczyć sadzonki, nie dodaję do garnka ani soli, ani przypraw. Po 20 minutach od zagotowania przelewam wodę i pozwalam jej ostygnąć. Przed podlewaniem, dla uzyskania lepszego rozwoju korzeni, dodaję do wody kroplę jodyny i dokładnie mieszam. Następnie wystarczy podlać sadzonki.

Nawóz ze skórek bananów

Przed przesadzeniem sadzonek myję kilka świeżych skórek od bananów i kroję je na małe kawałki. Do doniczek wsypuję warstwę ziemi, następnie umieszczam warstwę pokrojonych skórek, zasypuję kolejną warstwą ziemi, a następnie umieszczam sadzonkę. Po umieszczeniu w ziemi skórki zaczynają się rozkładać, dostarczając sadzonkom cenne składniki. Podczas tego procesu skórki zaczną uwalniać cenne składniki, a przy tym polepszą jakość i strukturę gleby. Sadzonki szybko odzyskują siły po przesadzeniu i szybko rosną!⠀

Nawóz z łupin cebuli

Wywar z łupin cebuli to cudowny nawóz dla sadzonek! Oprócz tego, że dostarcza roślinom cenne składniki odżywcze, chroni sadzonki przed chorobami i odstrasza szkodniki.⠀

Aby przygotować wywar, szklankę łupin zalewam dwoma szklankami wody. Mieszankę doprowadzam do wrzenia i pozostawiam do zaparzenia na dwa dni. Przed użyciem przecedzam roztwór, następnie rozcieńczam go w dziesięciu szklankach wody. Podlewam sadzonki raz w tygodniu.

Jeśli pojawiły się oznaki choroby lub obecność szkodników, do wywaru dodaję odrobinę mydła w płynie i spryskuję liście i łodygę pomidorów.

Główne zdjęcie: google