Składniki:

  • Mąka pszenna — 230g
  • Świeże drożdże — 15g
  • Sól — 1/2 łyżeczki
  • Cukier — 1 łyżka
  • Masło — 110g
  • Mleko — 3 łyżki
  • Mąka — 3-4 łyżek

Sposób przygotowania:

Przesiej mąkę do dużej miski, zbierz ją w górkę i zrób wgłębienie na środku. W innej misce pokruszyć drożdże i rozpuścić je w 2-3 łyżkach ciepłej wody. Do dołka w mące wlać roztwór drożdży, wymieszać z ok. 1/4 mąki i zwinąć w kulkę.

Kulkę naciąć na krzyż, umieścić w dużej misce i zalać ciepłą wodą. Resztę mąki wymieszać z solą, cukrem, połową masła i mlekiem i zagnieść na gładkie i elastyczne ciasto. Kontynuuj wyrabianie ciasta na posypanej mąką desce, aż będzie gładkie i elastyczne.

Kiedy kula ciasta zacznie się unosić na wodzie i podwoi swoją objętość, wyłów ją, osusz i wymieszaj dokładnie z resztą ciasta. Wyrabiamy ciasto do uzyskania jednolitej konsystencji, a następnie przekładamy do naczynia oprószonego mąką, przykrywamy i odstawiamy na noc w chłodne miejsce.

Ciasto rozwałkuj na prostokąt. Podziel prostokąt na 3 równe części (na wysokości). Środkową część prostokąta posmaruj cienką warstwą masła.

Teraz zawijamy do środka: prawą częścią przykrywamy środek z masłem, a na górę zawijamy lewą część. Obracamy ciasto o 90 stopni i znowu wałkujemy od strony otwartych brzegów. Cały proces zawijania, obracania i wałkowania powtórzyć jeszcze raz. Wstawić do lodówki na około 15 minut.

Powtórzyć jeszcze 3 razy.

Ciasto rozwałkować na grubość 3 mm, przekroić wzdłuż na 3 równe paski, każdy pasek pokroić na trójkąty.

Zwiń trójkąty zaczynając od szerszego końca w rulonik i lekko nagnij, aby nadać kształt rogalika. Ułóż na posypanej mąką blasze i piecz w temperaturze 220°C przez około 5 minut, następnie zmniejsz temperaturę do 200°C i piecz jeszcze przez około 15 minut (lub do uzyskania złotego koloru). Gotowe croissanty powinny zwiększyć swoją objętość i mieć złoty kolor.

Główne zdjęcie: coocooking