Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem z uprawy ogórków. Dawno temu przeczytałam o tej metodzie w jakiejś książce, a w zeszłym roku postanowiłam wypróbować. Ta metoda polega na tym, że ogórki uprawia się w workach.

  1. Weź worek polietylenowy o pojemności około 70 litrów i wypełnij go warstwą ziemi, warstwą obornika itp.

  2. W środku worka umieść drewniany patyk o wysokości około 2 metrów. Przybij gwóźdź na końcu patyka i przywiąż do niego sznurki potrzebne do ogórków. Do worka należy włożyć 3 plastikowe rurki z małymi otworami na całej długości (ja wzięłam stare łuki ze szklarni, przepiłowałam je na rurki o długości 1 metra i zrobiłam w nich wiele otworów).

  3. Teraz najciekawsze - sadzenie ogórków: 3 ogórki należy zasadzić między patyczkami, a resztę rozłożyć w bocznych otworach worka. Otwory należy wykonać w kształcie trójkąta, odchyla się je do tyłu, a ogórek sadzi się pionowo w powstałej w ten sposób kieszonce (w każdym worku miałam 12-15 ogórków).

  4. Podlewamy przez plastikowe rurki. Zwykle wkładałam do nich bezpośrednio węża i w ten sposób podlewałam, co było bardzo wygodne podczas upałów: nie były niszczone liści, a korzenie były wilgotne.

Worek powinien stać pionowo. Najlepiej jest nawet wykopać niewielkie zagłębienie i umieścić w nim worek.

Mieliśmy gorące lato, podlewałam ogórki codziennie, ale można podlewać co drugi dzień.

Najlepiej wziąć grubszy worek, na przykład spod cukru. W ten sposób można również sadzić cukinię, arbuzy, melony, a także zbudować dla dyni tzw. dom o wymiarach 60x70.

Paliki należy umieścić wokół worka. Mój worek miał 1 metr wysokości, w ten sposób powstało 5 warstw.

Lepiej jest wkładać sadzonki pojedynczo do kieszonki. Włóż do worka trochę suchej trawy, liści itp. Na wierzch należy położyć trochę świeżego obornika lub można stosować mocznik, następnie dodaj trochę ziemi. Ogórki w kieszonkach ostrożnie wyciągnij, otwieraj worek dalej. W ten sposób można sadzić wszystko co tylko zechcesz, jedynie ogórki należy podwiązywać.

  1. Gdy ogórki urosną do 5 lub 6 liści, trzeba je podwiązać - do tego właśnie służą specjalne tyczki. Każdy krzew musi zostać podwiązany.

  2. Do tej metody sadzenia najlepiej wybrać różne odmiany ogórków. Dzięki temu można zbierać plony od czerwca do października, ponieważ korzenie będą chronione przed mrozem.

Oto jeden ze sposobów aby uzyskać dobre zbiory ogórków:

„Zazwyczaj uprawiam ogórki w szklarni z sadzonek, ale źle obliczyłam, więc zostałam z dwoma kubeczkami sadzonek, na które nie było miejsca. Nie jest dobrze, gdy w szklarni jest zbyt mało miejsca, a na grządkach już nie było miejsca.

Mój mąż mówi: „Wyrzuć te ogórki!”. Szkoda, to dobra odmiana, a sadzonki są wspaniałe. Sadzonki sadzę w dużych kubkach (0,5 litra), a nie w małych (200 g), ziemię w kubku wsypuję do połowy, a gdy urosną, dodaje jeszcze ziemi.

Tak czy inaczej długo myślałam i zdecydowałam uprawiać te ogórki... w workach. Na dno worków wsypałam resztę odpadów z ogrodu, które pozostały po zimie, i dodałam nawóz. Wiadro ziemi wysypałam do miski, dodałam popiół, superfosfat, wymieszałam i wsypałam do worka - otrzymałam pół worka ziemi. Gdzie zostawić worki, aby nikomu nie przeszkadzały? Odpowiednie miejsce znalazłam tam, gdzie zawsze jest dużo trawy i nie ma czasu na pielenie. Ogórki posadziłam na początku maja - w ciągu dnia jest ciepło, w nocy chłodno. Górną część worka przykryłam gazetami, a następnie podlałam ciepłą wodą. Mój mąż ciągle mówił: „Zamarzną w workach”. Jednak ogórki nie zmarzły, a sadzonki ukorzeniły się jeszcze lepiej niż w szklarni!

Ogórki w workach rosły dobrze, często je podlewałam, bo nie miały skąd czerpać wilgoci, a potem przyjrzałam się im i zobaczyłam, że zaczęły chorować. Chodziłam wokół nich i nie mogłam zrozumieć, czego im brakuje?

Okazało się, że ziemia jest zbyt wilgotna! Zrobiłam dziurki w worku, minęło trochę czasu i ogórki przestały chorować.

Gdy ogórki w workach urosły, włożyłam patyczki i podwiązałam. Środkowy pęd rósł w górę, a boczne w dół. Jaki piękny żywopłot!

W wyniku eksperymentu w workach zebrałam dużo ogórków. W tym roku chcę w ten sam sposób zasadzić cukinie. Bardzo spodobało mi się to doświadczenie...”.

Ogórki można uprawiać na różne sposoby. Przykładem jest uprawa ogórków w workach:

Ta metoda nie tylko pozwala zaoszczędzić miejsce, ale także umożliwia zbieranie plonów w zimie. Weź plastikowe worki i wypełnij je całkowicie ziemią. Włóż każdy worek do innego worka, obracając do góry nogami. W górnej części worka zrób trzy otwory, do których włóż sadzonki. Po nacięciach nie należy całkowicie usuwać folii, lecz przykryć nią otwory po podlewaniu.

Dzięki przezroczystości folii można sprawdzać wilgotność gleby i rozwój systemu korzeniowego. Worki można skleić taśmą, aby zapobiec ich rozsuwaniu się.

Ogórki z worka - 1000 ogórków na jednym metrze kwadratowym!

Uprawa ogórków na mniszku lekarskim

Każdego roku wczesną wiosną ogrodnicy zaczynają walczyć z mniszkiem lekarskim. Nauczyłam się wykorzystywać tych intruzów do własnych celów. Zaostrzonym nożem do kapusty wycinam mniszki tak głęboko, jak to możliwe, wraz z korzeniem i umieszczam je w grubych plastikowych workach, które układam wzdłuż ogrodzenia. Aby zapobiec przewracaniu się worków, zabezpieczam je drutem miedzianym.

Na dnie worka robię otwory w kilku miejscach. Świeżo zebrane mniszki zasypałam ziemią ogrodową i trocinami, posypanymi wcześniej nawozem (20 g nitrofoski na wiadro). Na wierzch wysypuje warstwę żyznej gleby o wysokości 10 cm i sadzę ogórki. Najlepiej zostawić worek w pozycji leżącej na otwartej przestrzeni i związać go sznurkiem. Robię otwór z boku, wypełniam go ziemią, zwilżam i sadzę. Pod folią są takie same warunki jak w szklarni. Korzenie ogórków czują się tam komfortowo i jest im ciepło. Ogórki można sadzić dwa tygodnie wcześniej niż w otwartym gruncie. W tym przypadku należy jednak zapewnić osłonę przed mrozem. Czasami sadzę ogórki do worków już w pierwszej dekadzie maja i przykrywam je szklanym słoikiem lub plastikową torebką.

Ogórki w workach pięknie rosną i cieszą wspaniałymi zbiorami. Nie potrzebuję patyków do podwiązywania pędów, ponieważ w pobliżu znajduje się siatka ogrodzeniowa! Podlewam rośliny 2-3 razy w tygodniu i od czasu do czasu je dokarmiam. Glebę ściółkuję skoszoną trawą, aby zapobiec wyparowywaniu wilgoci. Rośliny znajdują się wysoko nad ziemią, dlatego rzadko chorują.

Plony można zbierać do połowy września. W tym czasie znajdujące się w workach mniszki rozkładają się prawie całkowicie, a gleba zamienia się w nawóz, który jest doskonały do uprawy pomidorów, papryki i bakłażanów. Worki foliowe wystarczają na około 5 lat.

Główne zdjęcie: google