Czosnek i jego genialne właściwości. 7 powodów, dla których warto jeść czosnek każdego dnia.

Jeśli zdecydujesz się każdego dnie zjeść ząbek czosnku, szybko się przekonasz, jak korzystnie wpłynie on na Twoje zdrowie.

1) Wzmacnia odporność.

foto: kobieta.onet.pl

Czosnek to wspaniały antybiotyk, obniża gorączkę i rozgrzewa. Ma silne działanie antybakteryjne, tak więc pomoże Ci znacznie zmniejszyć ryzyko infekcji, a w razie ich wystąpienia szybko wrócisz do zdrowia. Co ważne, czosnek nie niszczy pozytywnej flory bakteryjnej.

2) Oczyszcza organizm.

foto: kobieta.onet.pl

Czosnek rewelacyjnie więc oczyszcza organizm z toksyn. Allicyna, którą zwiera roślina i której zawdzięcza swój specyficzny zapach, to świetna osłona tak jak dla wątroby, tak i innych narządów. Szczególnie zawartość siarki wpływa korzystnie na osłonę wątroby i wspomaga oczyszczanie organizmu.

3) Wzmacnia kości

foto: kobieta.onet.pl

Badania udowodniły, że już 2 gramy czosnku dziennie zmniejszą niedobory estrogenu w organizmie kobiet w okresie menopauzy, co oznacza wzmocnienie kości. Jest też żródłem fitoestrogenów, których budowa jest niezbędna do hormonów kobiecych.

4) Zapobiegniesz infekcjom dróg moczowych

foto: kobieta.onet.pl

Udowodniono, że czosnek zapobiega namnażaniu się blisko 80% bakterii odpornych na antybiotyki, a wywołującym zakażenie układu moczowego. Jego regularne spożycie może zapobiec lub wspomóc leczenie tego typu stanów zapalnych. Jest to efekt wspólnych związków Allicyny i siarki.

5) Obniżysz poziom cholesterolu

foto: kobieta.onet.pl

Czosnek podwyższa poziom „dobrego” cholesterolu HDL a przy tym znacznie obniża stężenie tego złego LDL. Ma to decydujący wpływ na zapobieganie chorób serca i układu krążenia a także zmniejszenie zagrożenia udarem.

6) Ograniczysz ryzyko raka

foto: kobieta.onet.pl

Czosnek zmniejsza ryzyko nowotworu jelita, okrężnicy, jamy ustnej gardła i jajników. Niektórzy twierdzą, że może również powstrzymać raka płuc. Jest istotnym składnikiem diety antynowotworowej. Z pewnością łagodzi stany zapalne i stanowi ochronę przed działaniem wolnych rodników.

7) Wspomożesz własne serce

Regularne spożywanie czosnku zapobiega powstawaniu zakrzepów i obniża ciśnienie i ochrania naczynia krwionośne. Należy pamiętać, że najlepiej spożywać czosnek po 10 minutach od zgniecenia. Najwięcej właściwości zachowuje spożywany na surowo,a jeśli jest gotowany to maksymalnie 6 minut po ugotowaniu. Zgniatanie ząbka otwiera klony komórkowe i uwalnia enzym dzięki którym powstaje Allicyna.

foto: kobieta.onet.pl

Zachęcamy do eskperymentowania z czosnkiem i odkrywania jego fantastycznych właściwości na własną rękę.

Główne zdjęcie: kobieta.onet.pl