Brokuły lubią żyzną glebę. Pozwala uzyskać duże uprawy.

Grządki należy przekopać i zastosować humus lub kompost z dodatkiem nawozu mineralnego. Natomiast warto pamiętać, by wcześniej nie uprawiać kapusty na tych grządkach, żeby gleba nie była kwaśna. Do czasu wysadzenia do gruntu, czyli do początku maja, sadzonki powinny mieć 5-6 liści i nie powinny być zbyt duże. Jeśli chcemy uzyskać zbiory nieco później, nasiona można wysiać bezpośrednio do gruntu.

Brokuły uwielbiają podlewanie i nawożenie. Nie należy pozwalać na przesuszenie gleby. Sadzonki brokułów niezbyt dobrze reagują na przymrozki, dlatego należy przykryć posadzone sadzonki folią. Rozsadę można gęściej sadzić, aby uzyskać większe plony. Po zebraniu pierwszego plonu należy zastosować nawóz, dzięki czemu można uzyskać dodatkowe plony.

Brokuł lubi dużo wody i pielenie, należy też nawozić. Pierwsze nawożenie należy zastosować po posadzeniu rozsady, czyli po 10-12 dniach.

Należy regularnie spulchniać glebę, aby korzenie roślin nie były narażone na brak tlenu.

Do zwalczania szkodników takich jak gąsienice, mszyce i nie tylko, należy stosować wywar z tytoniu lub czosnku, a także z liści pomidorów. Powyższe składniki należy zalać wrzątkiem i naparzać przez 6-12 godzin. W efekcie powstaje dość gorzki wywar, który niezbyt się podoba szkodnikom.

Spryskuj tym wywarem łodygi i liście brokułów mniej więcej raz w tygodniu lub po obfitych opadach deszczu.

Brokuły dojrzewają do połowy sierpnia i muszą być zebrane w tym okresie. Należy obciąć z częścią łodygi, którą również wykorzystuje się do przyrządzania potraw.

Główne zdjęcie: google