Jedna z najbardziej utalentowanych aktorek naszych czasów, zdobywczyni Oscara, trzykrotna zdobywczyni Złotego Globu, Nicole Kidman, zawsze zadziwiała jej niezwykłym sposobem gry, jej umiejętność adaptacji do najróżniejszych ról powoduje, że uwierz i zakochujesz się w jej pohaterkach.

Krytycy filmowi wielokrotnie zwracali uwagę na miłość aktorki do filmów opartych na prawdziwych wydarzeniach. Sama Nicole zawsze ciepło wypowiadała się o wszystkich swoich filmach, które wymagały od niej skrupulatnego przestudiowania biografii postaci historycznych, w których musiała wcielać się na ekranie. Według aktorki takie role zawsze ją inspirują, choć wymagają od niej dużej odpowiedzialności.

Przedstawiamy wam filmy, które tak bardzo pokochała sama aktorka i które są oparte na prawdziwych wydarzeniach.

Godziny, 2002

foto: leafclover.club

Film przedstawia jeden dzień trzech różnych kobiet. Mieszkają w różnym czasie w różnych miastach. Ale wszystkie łączy powieść Virginii Wolfe, Pani Dalloway. W 1923 roku w Londynie brytyjska pisarka ją pisze, druga w 1951 roku czyta powieść w Los Angeles, a trzecia w 2001 roku ją przeżywa w Nowym Jorku. Wszystkie trzy łączy coś, co w procesie powstawania filmu odsłania się widzowi.

Futroportret wyobrażony Diane Arbus,  2006

foto: leafclover.club

Diana Arbus to jedna z najbardziej wpływowych fotografek XX wieku. „Wręczenie Arbus kamerę to jak pozwolić dziecku bawić się granatem” - powiedział pisarz i dziennikarz Norman Mailer. Całe życie poświęciła pracy: jej dokumentalne zdjęcia ludzi o nietypowym wyglądzie stały się pierwszymi tego rodzaju pracami, pomogły światu zwrócić uwagę na problemy ludzi cierpiących na różne choroby. Jest słusznie uważana za rewolucjonistkę w świecie sztuki.

Hemingway i Gellhorn, 2012

foto: leafclover.club

Film opowiada o związku legendarnego pisarza Ernesta Hemingwaya z jego trzecią żoną, słynną dziennikarką wojskową Marthą Gellhorn. Zanim się poznali, Ernest i Martha już osiągnęli sukces. Ich romans rozwijał się bardzo szybko i wkrótce się pobrali. Ale zawód okazał się dla Marty ważniejszy niż rodzina. Jako pierwsza porzuciła wielkiego pisarza i łamacza serc Hemingwaya. Gellhorn była tą, która zainspirował go do stworzenia Komu bije dzwon.

Droga po zapomnienia, 2013

foto: leafclover.club

Podczas II wojny światowej brytyjski oficer Lomax zostaje schwytany przez Japończyków, spędza 10 lat w obozach, znosząc wszelkie zastraszanie i okrucieństwo. Przez cały ten czas jego żona starała się być blisko, nie tracąc nadziei na jego powrót. A wiele lat później, Lomax dowiaduje się, że japoński oficer, który poddał go najstraszliwszym torturom, żyje. Lomax chce zemsty.

Grace księżna Monako, 2014

foto: leafclover.club

Film opowiada o losach hollywoodzkiej gwiazdy filmowej Grace Kelly, która została księżniczką Monako, poślubiając księcia Rainiera III. Po tym, jak została książęcą osobistością, jej życie całkowicie się zmieniło. Wszystko, czym żyła wcześniej, musiało zostać poświęcone dla tytułu i rodziny.

Królowa pustyni, 2015

foto: leafclover.club

Dramat opowiada historię brytyjskiej pisarki i archeolog Gertrude Bell, która na początku XX wieku nie bała się podróży na Bliski Wschód. Jej działalność szpiegowska i współpraca z Lawrence'em z Arabii pomogły doprowadzić do końca Imperium Osmańskiego.

Główne zdjęcie: leafclover.club