Tej wiosny Elżbieta II skończy 95 lat, a w przyszłym roku obywatele Wielkiej Brytanii i całego świata będą obchodzić platynową rocznicę - 70. rocznicę wstąpienia królowej na tron.

Wielu uważa, że dieta Elżbiety jest kluczem do jej długowieczności. „Dobrze się starzeje i jest wzorem zdrowia i dobrego samopoczucia” - mówi pisarz Brian Kozlowski. W swojej nowej książce "Long Live the Queen: 23 Rules for Living from Britain’s Longest-Reigning Monarch”zgłębił tajemnice długowieczności Elżbiety II.

UMIAR

Typowa przedstawicielka swojego pokolenia, która została drugą wojnę światową, kiedy codzienna powściągliwość stała się normą, Elżbieta woli proste dania. „W czasie pokoju Brytyjczycy za bardzo przyzwyczaili się do luksusu i smałuków, uważając to za normę - mówi Kozłowski. - A królowa pamięta, że tak nie jest."

POCZUĆ GŁÓD

Większość ludzi ma tendencję do myślenia, że aby być zdrowym fizycznie, należy przestrzegać ścisłego reżimu sportowego. Ale nie królową. Mocno wierzy w „umiarkowane ćwiczenia”, takie jak spacery z corgi i jazda konna. Sprawiają jej wielką przyjemność.

STABILNOŚĆ

Oczywiście królowa ma zespół kucharzy, ale znana jest również z tego, że każdego dnia je to samo. Choć może się to wydawać nudne, w rzeczywistości jest to najłatwiejszy sposób na dbanie o reżim i przestrzeganie zdrowej diety.

Brak różnorodności jest kluczem do jedzenia mniej. Ponadto stabilność pomaga wzmocnić zdrowe nawyki żywieniowe i łagodzi stres związany z koniecznością wymyślania czegoś nowego każdego dnia.

ŚNIADANIE

Najcięższym posiłkiem królowej jest śniadanie, czasem kilkudaniowe. Zwykle zaczyna dzień od niskokalorycznych płatków zbożowych z jagodami. Mleko dostarcza witaminę D i wapń, jagody dodają słodyczy oraz wzbogacają witaminami i minerałami.

Lubi też każdego ranka filiżankę herbaty, bardziej tradycyjnego angielskiego napoju śniadaniowego niż kawa. A gdy królowa je śniadanie nie sama, ale z towarzystwem, pozwala sobie na omlet z wędzonym łososiem i tosty z dżemem.

OBIAD

Na obiad królowa z reguły je smażoną rybę z warzywami lub surówką lub kurczaka, także z duszonymi warzywami. Te niskokaloryczne posiłki są bogate w białko i błonnik, zapewniając uczucie sytości bez przejadania się.

KOLACJA

Kolacja nie jest wyjątkiem: Elżbieta jest konsekwentna i je prawie to samo każdego dnia. Pewnie zgadłeś, że to ryba z dużą ilością warzyw.

W niedziele królowa ma na stole tradycyjną angielską pieczeń wołową, zawsze dobrze wysmażoną. Podawana jest w stylu gaelickim ze śmietaną, grzybami i sosem. To może nie być najzdrowsza opcja, ale z umiarem nie zaszkodzi.

FIFE-O-CLOCK

Trzy zdrowe posiłki dziennie to odpowiedzialne podejście do długiego życia bez żadnych problemów zdrowotnych. Ale spójrzmy prawdzie w oczy: to jest nudne. Nawet najbardziej zagorzali sportowny co jakiś czas mają cheat meal, kiedy można zjeść coś zakazanego. A królowa nie jest wyjątkiem. Co więcej, codziennie je spożywa!

Ulubionym rytuałem królewskiej osoby jest herbata, której towarzyszą jej ukochane kanapki z ogórkiem i łososiem oraz bułeczki. „Nie zrezygnuje z małego kawałka ciasta” - dodaje biograf. „A nawet dietetycy mówią: od czasu do czasu należy się rozpieszczać”.

Wiadomo też, że wieczorami Elżbieta może zjeść kilka kawałków gorzkiej czekolady, wypić koktajl z dżinem czy lampkę wina.

JEDZENIE W DOMU

Z powodu paparazzi królowa nie może chodzić do restauracji czy pubów, a jedzenie w domu zmniejsza ryzyko napotkania menu pełnego pokus. W rezultacie królowej łatwo jest trzymać się swojej diety: je, aby żyć, a nie żyje, aby jeść.

Główne zdjęcie: zerkalo.cc