W 1963 r. zwykła naprawa piwnicy w tureckiej Kapadocji otworzyła wejście do jaskini. Okazało się to drzwiami, prowadzącymi do jednego z największych podziemnych miast na świecie – Derinkuyu (co w języku tureckim oznacza „głęboka studnia”).

Rozmiary labiryntowego miasta, całkowicie ukrytego pod ziemią, jest naprawdę niesamowita: wiadomo, że w Derinkuyu znajduje się ponad 12 pięter, które schodzą na 85 metrów pod ziemię. Powierzchnia miasta wynosi 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Niektórzy badacze sugerują, że podziemne miasto jest znacznie większe i około tuzina pięter pozostaje niezbadanych.

foto: google

Do tej pory historycy nie doszli do porozumienia w trzech kluczowych kwestiach: kiedy miasto zostało zbudowane, kto je zbudował i w jakim celu.

foto: google

Podsumowując wszystkie wersje, możemy powiedzieć, że Derinkuyu zostało zbudowane około 3 tysiące lat temu.

foto: google

Jest bardzo ciężko stwierdzić, kto zbudował podziemnie miasto, ponieważ mogli to być zarówno Frygianie, jak i Hetyci. Istnieją nawet wersje, że to byli ... kosmici. Na korzyść tych ostatnich są argumenty o niemożliwości stworzenia w tamtych czasach tak poważnego i przebiegłego projektu bez wykwalifikowanej pomocy z zewnątrz. Nawet w naszych czasach, mając nowoczesne technologie w arsenale, zbudowanie takiego miasta byłoby dość trudne.

foto: google

Derinkuyu jest naprawdę niesamowite z architektonicznego punktu widzenia: oprócz miasta posiadającego około 600 tajnych przejść, jest ono wyposażone w bardzo przemyślnie rozmieszczone kolumny. Kamień, w którym zbudowano miasto, jest bardzo miękki i odpowiednio wrażliwy.

foto: google

Aby stworzyć tak okazałą budowę, w której w ciągu ostatnich tysiącleci doszło jedynie do kilku zawaleń, potrzebny był naprawdę genialny umysł inżynierów.

foto: google

Nawiasem mówiąc, fani wersji o kosmitach nadal łączą konstrukcję Derinkuyu z zaratusztrianizmem. Zgodnie z tą religią wiele lat temu bóg Ahura Mazda nakazał budowę pewnego podziemnego miasta na tym terenie, aby mieszkańcy mogli zostać uratowani przed zimnem.

foto: google

Temperatura powietrza w Derinkuyu zawsze utrzymuje się na poziomie +13 +15 stopni, dlatego wyruszając na zwiedzanie starożytnego podziemnego miasta, należy ubrać się ciepło.

foto: google

Główne zdjęcie: google.com