Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, jeśli powiemy, że umiejętności emocjonalne są w życiu bardzo przydatne. Mowa tu o inteligencji emocjonalnej (EI), czyli wskaźniku, który określa zdolność do rozpoznawania emocji oraz wyrażania ich. Takie zdolności ułatwiają relacje oraz radzenie sobie z problemami – nie tylko swoimi, ale też innych osób.

Oczywiście nad EI można pracować, jednak niektórzy po prostu tacy są. Na pewno znasz osoby pozytywnie nastawione do życia, które są gotowe rozwiązać każdy problem, bo przecież i tak wszystko będzie dobrze. To właśnie osoby z wysoko rozwiniętą inteligencją emocjonalną. Jeśli jednak nie jesteś jednym z nich, to nic nie szkodzi. W społeczeństwie potrzebne są różne osoby i wszyscy jesteśmy inni! Przedstawiamy pięć znaków świadczących o braku EI.

Sprawdź, czy ją masz!

1. Brak cierpliwości, gdy trzeba coś powtarzać

Osoba, której inteligencja emocjonalna nie jest zbyt dobrze rozwinięta, będzie miała problem ze zrozumieniem innych – szczególnie gdy ktoś nie potrafi czegoś zrozumieć i trzeba mu to wytłumaczyć kilka razy. Trudno będzie jej pojąć, że niektórzy potrzebują czasu i odrobiny więcej cierpliwości. Takie osoby często zaczynają się denerwować i w rezultacie wybuchają.

2. Brak wyczucia dowcipu

Niska inteligencja emocjonalna będzie przejawiać się także w sytuacjach towarzyskich. Każdy z nas potrzebuje bliskości i przyjaciół, ale taka osoba będzie miała problem, żeby wpasować się w towarzystwo. Trudno wyczuć jej granicę pomiędzy tym, co dozwolone a tym, co jest już niekomfortowe dla innych.

3. Liczy się tylko własna opinia

Osoba z niską EI może okazać się trochę samolubna. Najpierw będzie myśleć o sobie, a dopiero później (choć rzadko) o innych. Często zapomina, że nie tylko jej zdanie się liczy i nie zamierza słuchać, co inni mają do powiedzenia na ten temat. Sama przecież wie najlepiej.

4. Obwinianie innych o własne problemy

Porażki czy błędy zdarzają się każdemu, ale nie każdy potrafi się do nich przyznać i je zaakceptować. Tak właśnie postępują osoby o niskiej inteligencji emocjonalnej. Jeśli coś pójdzie nie po ich myśli, to najprawdopodobniej będzie to wina wszystkich dookoła, ale nie ich sama.

5. Osoby z niskim EI nie są zbyt pracowite

Z racji tego, że praca to także pole, na którym można się pomylić i trzeba wziąć za to odpowiedzialność – osoby o niskim EI nie chcą podejmować takiego ryzyka. Wolą się nie wychylać i cicho wyrabiać normę.

Oczywiście takich zachowań można wydzielić więcej, ale te są najczęstsze. Jeśli widzisz któreś z nich u siebie – nie martw się! Wystarczy odrobina chęci i zmienisz swoje nawyki, tym samym rozwijając swoją inteligencję emocjonalną. Trzymamy kciuki!

foto: kobieta.onet.pl

Główne zdjęcie: kobieta.onet.pl