Nawet dziecko wie, że dotykanie pokrzywy gołymi rękami grozi oparzeniem, ponieważ jej łodygi i liście pokryte są włoskami, z którymi kontakt jest dość bolesny. W ten sposób roślina chroni siebie przed zwierzętami, które lubią smakować jej świeże liście. Powstałe w ten sposób oparzenia są nieszkodliwe, o ile nie jest to gatunek pokrzywy tropikalnej.

Z dowolnego gatunku tej rośliny jest wytwarzany błonnik, w medycynie stosuje się różne preparaty na jej podstawie. Ponadto świeżo zebrane pokrzywy są skutecznie wykorzystywane w ogrodnictwie jako nawóz, a także jako środek do zwalczania chorób. Ścinają roślinę, zanim będzie ona w pełni dojrzała, to znaczy przed pojawieniem się kwiatów, pracując w rękawicach ochronnych.

Jak zrobić płynny nawóz z pokrzywy

Oto przepis na nawóz z pokrzywy do ogrodu:

1. Skosić lub wycinać krzaki pokrzywy, nieco odstępując od ziemi.

2. Pociąć za pomocą sekatora, aby można je było ułożyć w misce lub wiadrze.

3. Wypełnić przygotowany pojemnik zieloną masą na 2/3 objętości. Niepożądane jest stosowanie pojemników z żelaza.

4. Dodać 1 słoik (o pojemności 1 litr) popiołu drzewnego.

5. Zalać zimną wodą, pozostawiając niewielką przestrzeń na górze, ponieważ objętość mieszaniny wzrośnie podczas fermentacji.

6. Przykryć pokrywką tak, aby powietrze przedostawało się do pojemnika.

7. Trzymać w ciepłym miejscu przez 1-2 tygodnie, od czasu do czasu mieszając.

Im wyższa temperatura otoczenia, tym szybciej zielony nawóz z pokrzywy będzie gotowy, dlatego najlepiej umieścić pojemnik w słonecznym miejscu. Gdy zielona masa zamieni się w zieloną kaszę, można jej użyć do nawożenia roślin.

Sposób stosowania zielonego nawozu na działce

Kolejność działań jest następująca:

1. Przygotuj 10-litrowy pojemnik.

2. Wlej do niego 1 litr przygotowanego nawozu.

3. Dolej wodę po brzegi, cały czas mieszając.

4. Przed nawożeniem podlej ogród, aby ziemia nie była sucha.

5. Podlewaj powstałym roztworem rośliny pod korzeń. Jeden krzak potrzebuje około 0,5 litra nawozu. Na krzew lub drzewo potrzeba około 2 litrów nawozu.

Za pomocą naparu z pokrzywy możesz pozbyć się mączniaka prawdziwego i mszyc. Aby to zrobić, zielony nawóz filtrujemy przez 3 warstwy gazy, wlewamy do butelki z rozpylaczem, a następnie opryskujemy rośliny i glebę wokół sadzonek.

Uważa się, że suszoną roślinę można również wykorzystać do przygotowania nawozu, ale dla uzyskania najlepszego efektu zaleca się stosowanie świeżej pokrzywy. Suchą pokrzywę można kupić w dowolnej aptece. Aby przygotować z niej nawóz, należy zalać 200 g pokrzywy 5 litrami wody i pozostawić na 10-14 dni, po czym można stosować przygotowany w ten sposób zielony nawóz.

Główne zdjęcie: google.com