Obecnie wielu ogrodników stara się używać tylko naturalnych nawozów w swoich ogrodach. Są przyjazne środowisku, dość skuteczne i bardzo tanie.

Cukinia, jak każde inne warzywo, również wymaga uzupełnienia w składniki odżywcze, dzięki czemu będzie ona lepiej rosła.

Aby uzyskać obfite plony cukini, należy wybrać odpowiedni nawóz, który pomoże roślinom uzupełnić bilans brakujących składników odżywczych. W tym artykule opowiem jak karmić cukinię, używając wyłącznie tradycyjnych środków.

Cukinia bardzo lubi ciepło, dlatego miejsce do jej sadzenia musi być przygotowane wcześniej – uprawiam tę roślinę na grządce, w której znajduje się gnijący obornik. To zapewni roślinom wszystko co niezbędne i będzie stanowić doskonałą podstawę do obfitych zbiorów.

Kiedy cukinia rozpoczyna aktywną fazę wzrostu, karmię ją roztworem amoniaku, składającym się ze 100 ml amoniaku i 10 litrów wody. Dzięki tej mieszance rośliny natychmiast stają się silniejsze i szybko zdobywają większą masę.

Kiedy na roślinach zaczną się tworzyć kwiatostany, należy dodawać drożdże jako nawóz, które wzbogacą glebę w wiele łatwo przyswajalnych składników odżywczych.

foto: google

Mieszankę przygotowuje się bardzo łatwo. 400 gramów drożdży należy rozpuścić w 1 litrze ciepłej wody, następnie dolać wody, aby otrzymać 10 litrów roztworu i pozostawić na jeden dzień w ciepłym miejscu. Po upływie 1 dnia dodajemy 500 gramów popiołu i możemy go już używać w ogrodzie.

Kolejnym preparatem w sezonie będzie roztwór, którego głownym składnikiem jest popiół drzewny. Należy wymieszać 300 g popiołu w 10 litrów wody. Tym „nawozem” spryskuję grządki, używając 1 l roztworu na jedną roślinę. Zaczynam z tego korzystać tylko wtedy, gdy warzywa zaczynają dojrzewać.

Ten system karmienia pomógł mi wielokrotnie. Dzięki temu cukinia otrzymuje niezbędne składniki odżywcze na każdym etapie swojego wzrostu, przez co dobrze rośnie i obficie owocuje.

Główne zdjęcie: google.com