Czosnek możemy uprawiać wszędzie. Rośnie on prawie na każdej działce i w każdym ogrodzie. Tak dzieje się dlatego, ponieważ jest on doskonałym i popularnym dodatkiem smakowym do każdego dania. Chyba miałeś okazję zauważyć, że liście czosnku czasem są związane w supeł?
Czy wiesz dlaczego?
Jest to specjalne rozwiązanie technologiczne dla rolników, pozwalające zagwarantować odpowiednio wysoki poziom plonowania.
Po tym, jak liście czosnku zostaną związane w supeł, roślina zaczyna przeżywać stres. To sprawia, że wzrost liści zatrzymuje się i rozpoczyna się odpływ substancji odżywczych.
Jest rzeczą ważną, by zauważyć, że owa metoda nie wpływa na wzrost plonu główek czosnku. Jednak prowadzi do szybkiego dojrzewania czosnku, a także wydłuża okres jego przechowywania.
Kiedy należy wiązać liście czosnku w supeł
Jeśli sadzisz czosnek zimowy, wtedy warto obserwować jego liście – powinny one zżółknąć mniej więcej do połowy, a miejsca pozostałe po wycięciu strzał czosnka powinny okazać się szorstkie.
Po związaniu jego liści, głowka powinna znajdować się w glebie przez około dwa tygodnie. Po upływie tego czasu zwykle będę wykopywał plony.
Nawiasem mówiąc, możemy pozostawić kilka strzał czosnku, aby z ich pomocą wiedzieć, czy główki czosnku są gotowe do zbioru czy jeszcze nie.
W przypadku czosnku wiosennego, który nie ma strzałek, należy wziąć pod uwagę jego liście i stopień zgrubienia łusek na ząbkach. Oczywiście terminy wiązania liści czosnku zimowego i wiosennego będzie się różnić, jednakże warto pamiętać, że w obu przypadkach należy to zrobić dokładnie dwa tygodnie przed zbiorem.
Jak należy wiązać
W tej sprawie nie ma nic skomplikowanego tutaj – po prostu trzeba chwycić za liści czosnku, a następnie związać je w supeł.
Warto pamiętać, że węzeł nie powinien być zbyt ciasny, w przeciwnym razie możemy uszkodzić liście czosnku. Jeśli liście jest długie, można je podzielić na kilka segmentów, a następnie zawiązać dwa lub trzy małe węzły.
Główne zdjęcie: google.com