Dzień dobry. Dziś chcę podzielić się z wami wspaniałym, nowym sposobem, jak można łatwo usunąć pestkę moreli, aby sam owoc pozostał w całości.

Bardzo często pestka nie chce wypadać z owocu, gdy łamiesz morelę, a proces oddzielania pestki zajmuje dużo czasu. W mój sposób na uproszczenie tego zadania pestka w ciągu kilku sekund wyleci "z prędkością gwizdka" z każdej moreli.

Nawiasem mówiąc, z takimi całymi morelami interesujące jest gotowanie dżemu. Powiem ci jeszcze sekret, co należy zrobić, aby owoce pozostały nienaruszone i nie rozpadały się przy gotowaniu.

To bardzo proste! Wstępnie myjemy morele i bierzemy zwykłą pałeczkę do sushi lub zwykły ołówek.

foto: google

Morela ma strony 2 - ta, w której rosła szypułka i inna strona. Tutaj potrzebujemy drugiej strony. Nazwijmy ją "dziobkiem".

foto: google

Od strony "dziobka" naciskam pałeczką sushi na pestkę, a od strony łodygi wylatuje w ciągu sekundy! Super, tak?!

foto: google

Wszystko! W taki sposób można łatwo oddzielić pestkę od moreli: niezależnie od tego, czy jest dojrzała, przejrzała, czy niedojrzała.

foto: google

Teraz opowiem ten sekret, jak zrobić tak, by podczas gotowania dżemu owoc pozostał nienaruszony. Morele muszą być nakłuwane ze wszystkich stron zwykłą wykałaczką, a następnie podczas gotowania sok wyjdzie przez te małe otwory, a morela nie będzie rozgotowana.

foto: google

Główne zdjęcie: google.com