Erich Maria Remarque to jeden z najpoczytniejszych pisarzy niemieckich, który miał bardzo trudne życie. W wieku 18 lat został powołany do wojska na front zachodni, gdzie został ranny w lewą nogę, prawą rękę oraz szyję. Właśnie to doświadczenie wojny pomogło mu w napisaniu powieści o nazwie „Cicho na froncie zachodnim”, w której potępia brutalność wojny. Napisał również kilka innych utworów antywojennych. Wiele innych dzieł Remarque jako pisarza również było opartych na faktach i wydarzeniach z jego osobistego życia. Jednym z takich dzieł jest powieść „Trzej towarzysze”, w której pierwowzorem dla kilku bohaterek miała być żona pisarza Jutta Ilse Zambona.

Wraz z Hemingwayem i Fitzgeraldem Remarque jest zaliczany do tak zwanego „straconego pokolenia”. Pisał o miłości i wojnie, o losach ludzi, o motywacji i o wierze, a jego dzieła cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników z całego świata.

Zebraliśmy dla Ciebie 24 najlepszych cytatów tego genialnego pisarza, w których trafnie i oryginalnie są zdefiniowane zarówno proste, jak i ważne oraz podstawowe wartości.

1. Możemy mówić o szczęściu nie dłużej niż przez około pięć minut. W tym przypadku powiemy tylko to, że jesteśmy szczęśliwi. Nic więcej. I na odwrót: nieszczęście to temat na długie nocy.

2. Im mniej egocentryzmu ma pewna osoba, tym bardziej zasługuje na szacunek.

3. Coś, czego nie możesz mieć, zawsze wydaje się być lepsze niż to, co masz. W tym tkwi romantyzm, a także idiotyzm ludzkiego życia.

4. Nie ma nic bardziej męczącego niż bycie obecnym na spotkaniu, gdy ktoś inny popisuje się swoją erudycją. Zwłaszcza wtedy, gdy tej erudycji nie da się zauważyć.

5. Kobieta – to nie meble metalowe; ona jest kwiatem. Ona nie chce rzeczowości. Potrzebuje słonecznych oraz słodkich słów. Lepiej mówić jej każdego dnia coś miłego, niż całe życie z ponurym obłędem pracować na nią.

6. Tylko nieszczęśliwy wie, co to jest szczęście.

7. Szczęście – to najbardziej niepewna i kosztowna rzecz na świecie.

8. Największa nienawiść powstaje w sercu do tych osób, którzy najpierw zyskali nasze zaufanie, a później nas zranili.

9. Jeśli przestaniemy robić głupie rzeczy, to oznacza że starzejemy się.

10. Stałem obok niej, słuchając jej, śmiałem się i myślałem, jak to strasznie kochać kobietę, a jednocześnie być biednym.

11. Podobno najtrudniej przetrwać pierwszych siedemdziesiąt lat, a dalej wszystko pójdzie gładko.

12. Sumienie zwykle dręczy tych ludzi, którzy nie są winni.

13. Zasady czasami należy łamać, bowiem inaczej nie sprawiają żadnej przyjemności.

14. Bliski dla Ciebie człowiek nie jest ten, który „czuje się przy Tobie dobrze” - setki ludzi mogą czuć się dobrze przy Tobie. Twój człowiek to ten, który „ czuje się bez Ciebie źle”.

15. Lepiej umrzeć, kiedy chce się żyć, niż dożyć tego momentu, kiedy chce się umrzeć.

16. Bez względu na to, co dzieje się w Twoim życiu – nie bierz sobie tego do serca. Niewiele rzeczy są ważne przez długi czas.

17. Śmiech jest lepszy niż płacz. Zwłaszcza jeśli jedno i drugie jest bezużyteczne.

18. Kobietom nigdy nic nie trzeba wyjaśniać, z nimi zawsze trzeba działać.

19. Zapamiętaj, chłopcze, jedną rzecz: nigdy, nigdy i jeszcze raz nigdy nie będziesz śmieszny w oczach kobiety, jeśli zrobisz coś dla niej.

20. Wydaje mi się, że kobieta nie powinna mówić mężczyźnie, że go kocha. O tym niech mówią jej błyszczące i szczęśliwe oczy. One mówią donośniej niż jakiekolwiek słowa. Kobiety należy albo uwielbiać, albo zostawić. Wszystko inne jest to kłamstwo.

21. Im bardziej prymitywny jest człowiek, tym wyższe ma o sobie mniemanie.

22. Pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwym, lecz niezwykle go uspokajają.

23. Najprostszy charakter mają cynicy, a najbardziej nieznośny – idealiści. Czy nie wydaje Ci się to dziwne?

24. Miłość nie cierpi wyjaśnień. Natomist ona potrzebuje czynów.

Główne zdjęcie: binokl.cc